Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Akademiki przyszłości – innowacyjny design i zaawansowane technologie zamiast staromodnych dormitoriów z czasów PRL-u

Przyszli studenci z Generacji Z wywierają ogromny wpływ na branżę architektury.
.get_the_title().

W ciągu ostatniej dekady akademiki na uniwersyteckich kampusach dookoła świata przeszły ogromną metamorfozę. Zapomnijcie o wysokich blokach o odrapanych, szarych fasadach, w których studenci zakwaterowani są w podwójnych pokojach ciągnących się wzdłuż ponurego korytarza, a na końcu znajduje się wspólna kuchnia z piętrzącą się górą brudnych naczyń i dzielona łazienka, do której aż strach zajrzeć. Nowoczesne dormitoria stanowią odzwierciedlenie współczesnego społeczeństwa – są innowacyjne, stworzone w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a ich design opiera się na zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach, ułatwiających egzystowanie w zdigitalizowanym świecie.

Generacja przyszłych studentów wywiera ogromny wpływ na branżę architektury, stawiając przed nią swoje unikalne wymagania i oczekiwania, które są zgoła inne od tych wyrażanych niegdyś przez naszych rodziców.

Niska cena – kiedyś główny argument za mieszkaniem w akademiku – przestaje być nadrzędnym wyznacznikiem. Zastępuje ją wysoka jakość, design pozwalający na elastyczność oraz bogata, zróżnicowana oferta „bonusów”, czyli dodatkowych atrakcji w ramach studenckich kwater, które nie są już traktowane jedynie jako miejsce do spania i dzikich imprez.

Oto główne trendy, które mają wpływ na to, jak wyglądać będą akademiki przyszłości:

Perfekcyjna równowaga pomiędzy prywatnością a przestrzeniami wspólnymi

Źródło: gazetafjala.com

Większość studentów pierwszego roku nigdy nie dzieliła z nikim pokoju. I z pewnością nie zamierzają tego robić na studiach. Prywatność to jedno z tych udogodnień, z których przyszli studenci nie są skłonni zrezygnować. Chcą sami decydować o tym, kiedy i z kim spędzają czas. Kilkuosobowe pokoje nie znikną z oferty akademików, jednak obok nich pojawią się kwatery prywatne, nawet z własnymi łazienkami i aneksami kuchennymi. Dzielone przez lokatorów z jednego piętra łazienki i kuchnie to przeszłość. Nowym najpopularniejszym układem jednostek w akademiku będzie typ „apartamentu” – dwa pojedyncze pokoje, wspólna łazienka i strefa dzienna z kuchnią.

Źródło: primesite-developments.com

Z drugiej strony studenci nie chcą rezygnować z jednej z największych zalet mieszkania w akademiku – dynamicznego życia towarzyskiego. Przyszłe dormitoria zostaną zatem zaprojektowane w taki sposób, aby zagwarantować balans pomiędzy wysokim poziomem prywatności a licznymi możliwościami wchodzenia w interakcje międzyludzkie. Wspólne przestrzenie na poziomie mikro to kuchnia i salon dzielone przez kilka mieszkających w ramach tej samej jednostki osób. W skali makro będą to jednak przestrzenie, na których przecinać mają się ścieżki studentów rezydujących w ramach całego kampusu – pralnie, pokoje do nauki, laboratoria, sklepy, siłownie, pokoje do gier, kawiarnie i inne lokale gastronomiczne. Akademik rozumiany jako studenckie kwatery z miejscem do spania odchodzi już do lamusa. Dormitoria przyszłości wejdą w skład złożonych struktur, miniaturowych miast, skomplikowanych organizmów spełniających wiele różnych funkcji.

Innowacyjny design pozwalający na elastyczne użytkowanie przestrzeni

Źródło: Qumania

Wspólne przestrzenie w akademikach przyszłości zostaną zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić studentom nawiązywanie społecznych relacji. Zostaną wyposażone w nowoczesne, modułowe meble, które można łatwo przesuwać i przenosić, wykorzystując je podczas różnego rodzaju eventów – zarówno tych zorganizowanych, jak i spontanicznych. Wspólne przestrzenie będą wielofunkcyjne, zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać zróżnicowane wymagania użytkowników. Atrakcyjne pod względem wizualnym, funkcjonalne oraz dogodnie zlokalizowane, z łatwością zastąpią platformy społecznych interakcji – kawiarnie, restauracje, parki, centra sportowe czy rozrywkowe – znajdujące się na zewnątrz.

Źródło: The Student Hotel

Zrównoważony design pozwalający na życie w zgodzie z naturą

Źródło: Uniplaces Blog

Przyszli studenci z Pokolenia Z zostali wychowani w duchu społecznej odpowiedzialności za los środowiska naturalnego. Zasady zrównoważonego rozwoju zostały wkomponowane w design i architekturę przyszłości, co widać także w odniesieniu do akademików. Mają one wyjątkową okazję, by stać się nie tyle przykładami ekologicznego budownictwa powstałego z zgodzie z naturą, ale raczej centrami nauki i innowacji, miejscami, w których narodzą się innowacyjne pomysły i rozwiązania najbardziej palących problemów środowiskowych współczesnego świata.

Przestrzeń ułatwiająca życie w zdigitalizowanym świecie

Źródło: rjalerta.com

Elektronika jest istotnym elementem współczesnego studiowania. Funkcjonowanie uniwersytetów opiera się w dzisiejszych czasach w głównej mierze na zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach. Projektanci akademików przyszłości muszą wziąć pod uwagę konieczność nieustannego bycia online i zagwarantować tak oczywiste benefity, jak ultra szybkie, niezawodne Wi-Fi, stały dostęp do prądu oraz liczne, dogodnie rozmieszczone gniazdka.

Społeczność mieszkaniowa i naukowa w jednym

Źródło: Kingston University

Akademiki przyszłości będą w dużej mierze środowiskami mieszkaniowo-naukowymi. Oznacza to, że w ich ramach połączone zostaną funkcje pełnione wcześniej osobno przez obiekty uniwersyteckie oraz mieszkaniowe. Powstaną w nich nieformalne pomieszczenia do nauki, laboratoria oraz inkubatory przedsiębiorczości, w których studenci będą mogli wymieniać się pomysłami i wspólnie pracować poza oficjalnymi strukturami uniwersyteckimi.

DESIGN