Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Architektura wabi-sabi? Ten dom udowadnia, że to możliwe

Kilka tygodni temu pisaliśmy, że wabi-sabi będzie najważniejszym trendem w designie 2018 roku. Teraz mamy kolejny dowód.
.get_the_title().

Przez lata w designie i architekturze lansowany był minimalizm, ale powoli odchodzi się od tej stylistyki, szczególnie w jej sterylnym, laboratoryjnym wydaniu (takie wnętrza może dobrze wyglądają na zdjęciach, ale trudno się w nich mieszka). Pewnie dlatego w 2016 i 2017 roku tak wielu entuzjastów designu starało się urządzać swoje wnętrza w zgodzie z duńskim hygge, czyli krótko mówiąc, przytulnie. Z tego samego powodu IKEA w katalogu na 2018 rok poszła w poszła w stronę tropikalnego maksymalizmu. To jednak nie wszystko, bo wiele serwisów branżowych wskazuje na to, że kluczowa inspiracja dla branży projektowej napłynie do nas w tym roku z Kraju Kwitnącej Wiśni pod enigmatyczną nazwą wabi-sabi. Wabi-sabi to japońskie spojrzenie na estetykę, które w przeciwieństwie do współczesnego konsumpcjonizmu, stawia na autentyczność i lansuje tezę, że nie wszystko musi być idealne. To właściwie cała filozofia, która skupia się na odnajdowaniu piękna w niedoskonałościach oraz akceptacji naturalnego cyklu dojrzewania i starzenia się. Kilka tygodni temu pisaliśmy, że wabi-sabi będzie najważniejszym trendem w designie 2018 roku, a kolejnym dowodem na to jest architektura wabi-sabi. O co chodzi?

architektura wabi-sabi

Architekci ze studia Starsis postanowili wykorzystać budynek, który od 1968 roku stał opuszczony na przedmieściach jednego z koreańskich miast. Od tego czasu popadł w ruinę – brakowało niektórych warstw w strukturze, wokół pełno było gruzu, a całość nie wydawała się zbyt stabilna i bezpieczna. Projektanci, zamiast burzyć obiekt, postanowili go obudować, nie usuwając śladów jego wieku. Nowy-stary dom, który nazwano „domem warstwowym”, to typowa architektura wabi-sabi.

Zarówno w środku, jak i na zewnątrz zderzenie starego z nowym robi wielkie wrażenie.

To właśnie kontrast czyni ten dom tak wyjątkowym.

Każde pomieszczenie zdaje się opowiadać inną historię. Pomimo wiekowego charakteru wnętrz, udało się do nich wpuścić naturalne światło, dzięki czemu są niezwykle jasne. Jak podoba się wam architektura wabi-sabi?

layered house incorporates an old blue roof house in korea, by starsis from designboom on Vimeo.

Tekst: AO
Źródło: designboom

DESIGN