Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Artystyczna, kolorowa, odważna i pełna humoru – polska marka Happy Barok to meblowa awangarda, którą możesz mieć w swoim domu

Happy Barok to rewolucja w świecie polskiego designu. Za meblami i dekoracjami wnętrz o pięknych, oryginalnych formach stoi znana z niekonwencjonalnego stylu projektantka Katarzyna Jasyk. Jej nowa kolekcja Monocle została zainspirowana estetyką kultowego filmu z lat 50.

Happy Barok to prawdziwa perełka, która wyróżnia się odważnym stylem. Polska firma mebli tapicerowanych istnieje na ryku już od ponad 10 lat i dynamicznie się rozwija. Za kreację marki odpowiada Katarzyna Jasyk – projektantka produktu (założycielka studia projektowania wnętrz Okooko), mebli, oświetlenia i innych przedmiotów użytkowych, która znana jest ze śmiałych, bezkompromisowych realizacji, oraz właścicielka internetowej galerii sztuki Ravenart. – Z Happy Barok jestem związana od początku jej istnienia. Projektuję dla niej wszystkie kolekcje mebli, średnio cztery nowe linie rocznie. Mam całkowitą swobodę, dlatego w projektach mebli mogę realizować nawet najśmielsze wizje – opowiada.

W skład grupy Happy Barok wchodzą też dwie inne marki: Happy Sleep, która skupia się na wyposażeniu sypialni i pokoi hotelowych, oraz Monkey Machine, gdzie znajdziesz inspirowane najnowszymi trendami meble i oryginalne dekoracje (takie jak dywany, tapety czy obrazy), które podkreślą charakter wnętrza. Produkty marek dostępne są w sklepach internetowych happybarok.pl, happysleep.pl i monkeymachine.pl. Poznajmy inspiracje, dzięki którym powstała nowa kolekcja oraz kultowe już projekty Katarzyny Jasyk.

Wszystkie meble i elementy wyposażenia wnętrz trzech marek z grupy Happy Barok są produkowane w Polsce.

Banner Image
Banner Image
Banner Image
W kolekcji Monocle Katarzyna Jasyk odważnie łączy formy, kolory, struktury. Wszystkie elementy mają nowoczesną formę, stylowe wykończenie i są pełne poczucia humoru.

Kolekcja Monocle 2022 to futurystyczna estetyka filmu z lat 50. we współczesnej interpretacji

Najnowsza kolekcja Happy Barok nawiązuje do nagrodzonej Oscarem francusko-włoskiej komedii ‘Mon Oncle’ z 1958 roku. Scenografia filmu wyreżyserowanego przez Jacques’a Tatiego do dzisiaj inspiruje projektantów mebli i wnętrz. Zagłówek łóżka Monocle czy wzory na dywanie wprost odwołują się do detali architektonicznych fasady futurystycznej willi Pana Arpel. Na kolekcję składają się jeszcze dwa modele łóżek (Usta i Oko), fotel Monocle oraz zabawny puf Cacko, nawiązujący do biżuterii autorstwa Aleksandry Jabłonki, które mają równie oryginalne formy, jak te znane z kultowego filmu. Nie sposób oderwać od nich wzroku.

Te filmowe formy od dawna mnie inspirowały, wywierając wpływ na mój sposób myślenia o projektowaniu. Nawiązania do tej estetyki pojawiły się już w mojej wcześniejszej kolekcji Roll&Rool, jednak w Monocle te wpływy są jeszcze bardziej widoczne. Wystarczy spojrzeć na wezgłowie łóżka czy dywan, od razu widać zawarte w nich fragmenty elewacji filmowej willi o niesamowitej architekturze – opowiada Katarzyna Jasyk.

Kolekcja Roll&Rool to seria zabawnych, tapicerowanych foteli, krzeseł i sofek o geometrycznych kształtach.

Nawiązanie do stylu legendarnej grupy Memphis, czyli kolekcja Roll&Rool

Roll&Rool to najbardziej popularna i lubiana kolekcja marki Happy Barok, która cieszy się uznaniem na całym świecie. Składają się na nią sofy, krzesła i fotele z wałkami na siedziskach oraz oparciach.

Projektantka sięgnęła po estetykę grupy Memphis, która w latach 80. XX wieku zasłynęła odważnymi, barwnymi realizacjami, swobodnym łączeniem różnorodnych kształtów, wzorów i kolorów, ale też ekspresją, indywidualizmem i dużą dawką humoru w czasach zdominowanych przez oszczędny w wyrazie modernizm. Podobnie jak architekci i projektanci skupieni wokół Ettore Sottsassa, nie bała się zabawy i eksperymentowania z formami czy połączeniami kolorystycznymi. W ten sposób powstały meble o ciekawych, lekkich, geometrycznych kształtach. Obite miękkim, barwnym aksamitem są nie tylko piękne i ekstrawaganckie, ale też wygodne. – Ta kolekcja to kontrpropozycja dla klasycznie pojmowanej elegancji i masowych gustów – podsumowuje Katarzyna Jasyk.

Banner Image
Banner Image
Tym, co najbardziej przykuwa naszą uwagę, są łóżka. Nowoczesne, obłędnie kolorowe i niezwykle dekoracyjne, są po prostu zjawiskowe.

Najładniejsze łóżka, jakie widzieliśmy – one zrobią Wam wnętrza!

Nie tylko sofy i fotele zaprojektowane przez Katarzynę Jasyk mają bardzo oryginalne formy i odważną kolorystykę. Od dwóch lat dodatkowym asortymentem firmy Happy Barok jest linia geometrycznych łóżek z charakterystycznymi, designerskimi zagłówkami. Wystarczy na nie spojrzeć, żeby się zachwycić. To zupełnie niekonwencjonalne podejście do tradycyjnych mebli.

Kompozycje brył w kolekcji łóżek Plum nawiązują do postmodernistycznego stylu Memphis, a wezgłowie Alice przywodzi na myśl tajemnicze przejście ukryte za teatralną kurtyną, które wprowadza w inny świat – baśni i snu. Zagłówek w kształcie w kaktusa świetnie sprawdzi się w sypialni w stylu boho, a eleganckie wezgłowie Sunset z motywem koła pięknie zaprezentuje się we wnętrzach o stonowanej palecie barw. Oryginalną tapicerowaną ścianę w pokoju stworzy łóżko z wezgłowiem Stone w kształcie… kamieni. I, co ciekawe, panele imitujące kamienie w różnych rozmiarach możesz dowolnie komponować, tworząc własną aranżację. Każdy model wygląda efektownie i daje możliwość kreatywnej zabawy, np. rozmiarami wezgłowia czy kolorami tapicerki, i dopasowania ostatecznego wyglądu do twoich potrzeb. Wszystkie łóżka są wykonane z miękkich i szlachetnych aksamitnych tkanin.

Po projekty Katarzyny Jasyk często sięgają projektanci wnętrz, którym zależy na stworzeniu wyróżniających się aranżacji zarówno w prywatnych apartamentach, jak i hotelach czy pensjonatach na całym świecie. I wcale nas nie dziwi, że dzisiaj są to jedne z najbardziej popularnych produktów marki.

Banner Image
Banner Image
Banner Image
Banner Image
Banner Image
W wielu przedmiotach widać też zainteresowanie projektantki ruchem De Stijl założonym przez Theo van Doesburga i Pieta Mondriana.

Fotele z kolekcji De Stijl i dywany Ballu – eleganckie serie inspirowane neoplastycyzmem

O tym, że projektantka swobodnie sięga do historycznych nurtów i twórczo je interpretuje świadczą też inne kolekcje, m.in. inspirowana neoplastycyzmem seria oświetlenia Ballu (to kolekcja na pograniczu sztuki i wzornictwa – lampy wyglądają jak rzeźbiarskie obiekty), dywanów Ballu czy eleganckich foteli De Stijl na obrotowych podstawach. Proste formy mebli bez nadmiaru ozdobników, geometryczne wzory i podstawowe kolory to kwintesencja tego nurtu, która została przeniesiona w świat współczesnego designu.

Przypomnijmy, że to właśnie ugrupowanie artystyczne, na czele którego stali Theo van Doesburg i Piet Mondrian, rozpropagowało w latach 20. XX wieku nowy kierunek w sztuce – neoplastycyzm, i stanowiło jedno ze źródeł inspiracji dla Bauhausu. Artyści stosowali trzy podstawowe barwy: czerwony, żółty i niebieski oraz tzw. nie-kolory: biel, czerń i szarość. Używali najprostszych form geometrycznych: pionowych i poziomych linii, kwadratów i prostokątów.

A jakie są plany na przyszłość? Już niedługo, jesienią tego roku, pojawi się kolejna kolekcja Katarzyny Jasyk dla marki Happy Barok, tym razem inspirowana pop artem. Będzie to eksperyment z udziałem kilku polskich artystów, między innymi malarki Małgorzaty Łodygowskiej. Nie możemy się doczekać efektów tej współpracy!

Tekst: AB
Zdjęcia: Will Be Studio

DESIGN