Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Budownictwo przyszłości – 5 zrównoważonych domów, w których zapragniesz zamieszkać

Prezentujemy niezwykłe domy stworzone w duchu sustainability, które przełamują schematy i pokazują, że architektura samowystarczalna może być piękna, nowoczesna i wygodna, a także zrównoważona energetycznie i bezpieczna dla środowiska, w którym żyjemy.
.get_the_title().

Budownictwo przyszłości? Zrównoważone budownicto to trend, który ostatnio jest modny, ale wciąż niezbyt często wybierany przez klientów. Ostrzeżenia natury są jednak jednoznaczne i jeśli nadal będziemy wybierać utarte ścieżki, może stać się tak, że stracimy wszelkie wygody, do których przywykliśmy. Prezentujemy niezwykłe zrównoważony domy, które przełamują schematy i pokazują, że architektura samowystarczalna może być piękna, nowoczesna i wygodna, a także zrównoważona energetycznie i bezpieczna dla środowiska, w którym żyjemy. Te projekty są fantastycznym przykładem kompromisu, i jak wyglądają! Zapraszamy do obejrzenia galerii:

1. SLIP HOUSE – Carl turner Architects

200-metrowy dom w dzielnicy Brixton w południowym Londynie.

Wygląda jak stos trzech ułożonych na sobie pudełek pokrytych przezroczystym, szklanym tworzywem.

Wyposażony jest w pompy ciepła wspomagane energią słoneczną, wentylację mechaniczną, ogniwa fotowoltaiczne oraz system zbierania wody deszczowej.

2. ZEB PILOT HOUSE – Snøhetta

Mieści się w Larvik w Norwegii i ma imponującą powierzchnię 220-metrów kwadratowych. Jego cechą charakterystyczną jest pochylenie w kierunku południowo-wschodnim, z panelami słonecznymi pokrywającymi dach.

Posiada podziemne studnie energetyczne, które uzupełnią potrzeby energetyczne domu.

Jego geometria oraz rozmieszczenie szklanych paneli jest dostosowane do pasywnego chłodzenia i ogrzewania. Również dekoracja wnętrz jest starannie zaprojektowana, by poprawiać jakość powietrza oraz komfort użytkowy pomieszczeń.

3. FALL HOUSE Fougeron Architecture

Dom z trzema sypialniami znajduje się na południowym wybrzeżu słonecznej Kalifornii, w pobliżu Big Sur. Osadzony w kierunku powierzchni wody, na nachylonym terenie. Wysokiej klasy „szklana skóra” zapewnia niesamowity widok na ocean i otaczającą dom przyrodę.

Światło dzienne wlewa się do każdego z pomieszczeń, jednocześnie ograniczając zużycie energii słonecznej do ogrzania.

System podgrzewania wody jest wykorzystywany do utrzymywania komfortu cieplnego dla całego domu, którego układ promuje wentylację kominową – kolejną energooszczędną metodę poprawy warunków wewnętrznego klimatu domu.

4. HAUS W – Kraus Schoenberg

Kolejny projekt o pochyłym dachu, tym razem obrośniętym trawą. Znajduje się w Hamburgu. Jest to dwupiętrowy pofabryczny budynek zbudowany w sposób energooszczędny. Posiada całkowicie przeszklony parter z widokiem na ogród oraz pierwsze piętro – pokryte trwałym drewnem malowanym na biało.

Drewno obrabiane metodą CNC zapewnia komfort cieplny wewnątrz pomieszczeń (poprzez izolację), nadaje się też do recyklingu.

5. MO HOUSE – FRPO

Dom jednorodzinny znajdujący się w lesie na obrzeżach Madrytu. Jego rozdzielna konstrukcja jest zainspirowana chęcią zintegrowania go z lasem, a wygląda niczym nonszalancko porozrzucane między drzewami pudełka. Zbudowany z lekkiej płyty (drewno poprzeczno-warstwowe) eliminującej potrzebę głębokich fundamentów i zapewniającej izolację termiczną.

Tekst: Anna Opas
Źródło zdjęć: arch2o.com

DESIGN