Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ceramika, która rośnie jak koralowiec

Nowojorski artysta zaciera granicę między sztuką a nauką. Opracował metodę, dzięki której na ceramice rosną kryształy przypominające koralowce.
.get_the_title().

Sabri Ben-Achour w swoich pracach wykorzystuje naturalne siły i właściwości różnych materiałów. Artysta zdecydował się tworzyć w glinie, gdyż w jej składzie są trzy elementy wspólne ze składem skorupy ziemskiej: glin (aluminium), tlen i krzem. Nowojorski ceramik bada skład gliny na poziomie molekularnym i manipuluje jej materialnymi właściwościami.

W wyniku badań powstała metoda elektroformowania, dzięki której na ceramicznych naczyniach rosną kryształy wyglądające jak koralowe.

Jak wygląda technika elektroformowania? – Naładowane elektrody – jedna przymocowana do ceramiki, druga do kawałka złomu – zanurzam w specjalnej kąpieli chemicznej, którą sam opracowałem. Prąd magnetyczny wyrywa atomy metalu z kawałka złomu i umieszcza je na ceramicznym naczyniu, w wyniku czego powstają kryształowe formacje przypominające koralowce – w skrócie opowiada o niej artysta.

Ceramika, która rośnie jak koralowiec Ceramika, która rośnie jak koralowiec Ceramika, która rośnie jak koralowiec Ceramika, która rośnie jak koralowiec Ceramika, która rośnie jak koralowiec

Sabri Ben-Achour potrafi manipulować tym, gdzie pojawią się kryształy oraz wpłynąć na ich kształty i struktury. Ale podstawą jego koncepcji jest umożliwienie zjawiskom samodzielnego rozwoju.

Wierzy, że ludzie, który doceniają piękno natury za jej „uporządkowany nieład”, zachwycą się jego ceramiką.

Oprócz metody elektroformowania nowojorczyk opracował też specjalne rodzaje gliny, dzięki którym jego naczynia zyskują charakterystyczną, spękaną powierzchnię.

Ceramika, która rośnie jak koralowiec
Ceramika, która rośnie jak koralowiec
Fot. © Sabri Ben-Achour

Tekst: AB

DESIGN