Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chiny kończą z kopiowaniem zachodniej architektury i stawiają na lokalne projekty

Wiedzieliście, że w Chinach jest Wieża Eiffla? Że możecie tu podziwiać Łuk Triumfalny, Stonehenge i popłynąć gondolą po „weneckich” kanałach? Ale z tym koniec – rząd stawia na lokalną architekturę i design.
.get_the_title().

Chiński rząd będzie surowo zabraniał plagiatowania, naśladowania i kopiowania projektów innych budynków – tak wynika z obwieszczenia chińskiego Ministerstwa Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast i Obszarów Wiejskich oraz Narodowej Komisji Rozwoju i Reform. Wytyczne ograniczą także budowę nowych wieżowców, nakładając maksymalną wysokość 500 metrów w większości przypadków.

Budynki-kopie renomowanych zagranicznych obiektów, takich jak Łuk Triumfalny, Tower Bridge, Opera w Sydney czy moskiewski Kreml, pojawiały się w ostatnich latach w małych miastach i miasteczkach w Chinach.

Wywoływały kontrowersje, a nawet spory prawne. Replika Wielkiego Sfinksa w prowincji Hebei w północnych Chinach została rozebrana w 2016 roku, po tym jak władze egipskie złożyły skargę w 2014 roku. Replika została odbudowana w tym samym miejscu dwa lata po rozbiórce.

Han Feng, kierownik Wydziału Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Tongji, powiedział, że pojawienie się naśladowczych budynków w chińskich miastach jest częściowo wynikiem niepewności kulturowej.

Han Feng twierdzi, że nie mając zaufania do chińskiej kultury architektonicznej, niektóre władze lokalne i inwestorzy ślepo uważają budynki zagraniczne za najlepsze.

Zamiast architektury inspirowanej zagranicą, politycy mają nadzieję zainicjować „nową erę” architektury chińskiej, która czerpać będzie z własnego dziedzictwa narodowego. Celem jest wzmocnienie zaufania kulturowego i wyeksponowanie cech chińskich miast. Rząd zwraca szczególną uwagę na obiekty kulturalne, takie jak muzea, teatry i stadiony, które są szczególnie ważnymi miejscami do zaprezentowania oryginalnego myślenia projektowego. Nie wiadomo jeszcze, co kraj zrobi z istniejącymi już kopiami budynków – mowa jedynie o „inspekcjach miejskich”.

Chiny oczywiście nie są jedynym krajem, który pożycza lub kopiuje projekty architektoniczne innych krajów, bo przecież amerykańskie Las Vegas również słynie z naśladownictwa i stawiania kopii znanych budynków, w tym Wieży Eiffla.

Tekst: WR

DESIGN