Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy powstało właśnie najbardziej designerskie więzienie na świecie?

Na pierwszy rzut oka interesujący, minimalistyczny budynek w jednej z dzielnic Nanterre wygląda na elegancki hotel butikowy czy też jakieś fancy biuro dla start-up’u. Francuzi lubią jednak zaskakiwać. Ukończony niedawno przez paryską pracownię architektoniczną LAN projekt to… więzienie „minimalnego bezpieczeństwa”.
.get_the_title().

Mówi się, że o podejściu do przestępców decyduje głównie poziom rozwoju społeczeństwa. Często opinia publiczna domaga się, żeby skazany nie tylko został odosobniony, ale również upokorzony. Z takim podejściem nie zgadzają się jednak pewne państwa – do listy, na której od dawna brylują kraje skandynawskie, dołączyła niedawno Francja.

Przekonując, że w cywilizowanym społeczeństwie dostateczną karą jest uwięzienie samo w sobie, traktowane jako przymusowa terapia.

Zakład karny powstał na stosunkowo niejednorodnym obszarze miejskim Nanterre, w otoczeniu domów mieszkalnych, bloków oraz budynków przemysłowych.

Źródło: lan-paris.com

Już samo to jest zwiastunem nowej ery: więzienia są przecież z reguły obiektami pozamiejskimi.

Źródło: lan-paris.com
Źródło: lan-paris.com

LAN – Local Architecture Network – dostało jednak zielone światło na stworzenie wizji obejmującej nie tylko kwestie społeczne i polityczne, ale również funkcjonalne oraz estetyczne. Celem było zjednoczenie budynku z już istniejącą miejską tkanką architektoniczną, zapewniając jednocześnie niezbędną separację.

Efekt? Wygląda na to, że Francja może od niedawna pochwalić się najbardziej designerskim zakładem karnym na świecie.

Źródło: lan-paris.com
Źródło: lan-paris.com

Jakkolwiek zdumiewająco nie brzmiałoby połączenie słów design i jednostka penitencjarna w jednym zdaniu.

Źródło: lan-paris.com

Budynek o powierzchni 4 350 mkw zaprojektowany został na rzucie równoległościanu. Jedyną nieregularność tworzy umiejscowiony w środku olbrzymi otwór. Dzięki temu światło w naturalny sposób przenika do wnętrza, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności więźniów. Okna są praktycznie niewidoczne.

Na czterech poziomach znajduje się 89 cel – staną się one domem dla maksymalnie 92 skazanych.

Źródło: lan-paris.com

Na dziedzińcu zaprojektowano boisko do koszykówki i piłki ręcznej, które spokojnie mogłyby znaleźć się w broszurze reklamującej szkołę dla dzieci zagranicznych dygnitarzy.

Źródło: lan-paris.com

Wolny czas więźniowie będą mogli spędzać także w sali ćwiczeń, bibliotece czy uprawiając warzywa lub pielęgnując mini-ogrody, które stworzono specjalnie dla nich.

Źródło: lan-paris.com

Czas pokaże, czy inne miasta i kraje pójdą w ślady francuskiego Nanterre.

Tekst: Ola Oleszek

DESIGN