Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czym jest eco-brutalism? Ten album to marzenie fana betonu i zieleni

Może zamiast kwiatów na Dzień Matki? Ten album z pewnością ucieszy fana betonu i brutalizmu. Surowy, obcy i niezrozumiały. Pełen nieregularności i form geometrycznych pozbawionych ludzkiej skali. Taki jest brutalizm.
.get_the_title().

Francuskie 'béton brut’ to po prostu surowy beton, co stanowi istotę brutalizmu architektonicznego. Jako inspirację dla tej filozofii często wskazuje się na 'jednostkę marsylską’ Le Corbusiera z 1952 roku, uważaną za 'matkę wszystkich bloków’. Ten budynek stanowił odpowiedź na narastający deficyt mieszkań w powojennej Europie. Głównym celem było pomieszczenie jak największej liczby ludzi na jak najmniejszej powierzchni, co wymagało stosowania mezzaninów. W latach 70. XX wieku brutalizm był już powszechnie obecny w Europie.Architekci w latach 70. utopijnie wierzyli w możliwość stworzenia nowego społeczeństwa za pomocą architektury.

Piękno i wizualny ład pozbawiono znaczenia, przestrzenie mieszkalne miały być po prostu funkcjonalne, a etyka była ponad wrażeniami estetycznymi.

Dlaczego się nie udało? W powstających mieszkaniach lokowano często osoby w niestabilnej sytuacji życiowej, a kubatury budowli sprzyjały bardziej alienacji jednostek niż integracji i zawiązywaniu sąsiedzkich więzi. Ideologiczny upadek brutalizmu był więc nieunikniony.

Czym jest eco-brutalism? Ten album i konto instagramowe Olivia Broome @brutalistplants rozwieją wszelkie wątpliwości.

Eco-brutalizm to koncepcja architektoniczna łącząca elementy brutalizmu z zielonymi, ekologicznymi rozwiązaniami. Ten styl architektoniczny łączy surowe, kanciaste formy z naturalnymi elementami, takimi jak rośliny i zielenie. Poprzez dodanie zieleni do betonowych konstrukcji, eco-brutalizm stara się złagodzić surową estetykę brutalizmu oraz podkreślić harmonię między architekturą a środowiskiem naturalnym.

Koncept eco-brutalizmu często odnosi się do adaptacji brutalistycznych budynków i struktur w taki sposób, aby integrować roślinność i zrównoważyć ich surowość z przyjaznym dla środowiska podejściem. Poprzez tę synergię między architekturą a naturą, eco-brutalizm może przyczyniać się do tworzenia przestrzeni bardziej zrównoważonych ekologicznie i estetycznie.

Eco-brutalizm: gdy kanciasty beton spotyka się z cudem natury’ – to przepiękny album zdjęć zbieranych przez Broome. Fotografie łączą ostre kształty surowego betonu z naturalną zielenią. ’Naprawdę cieszy mnie estetyka eco-brutalizmu i nurt tropical modernism’ mówi Olivia Broome. ’Uwielbiam antresole i betonowe zigguraty (Ziggurat to rodzaj starożytnego mezopotamskiego budynku sakralnego o formie schodkowej, były wznoszone w starożytnej Mezopotamii, w Babilonie, Sumerze czy Asyrii) – Gdy zestawisz je z roślinami łagodnieją – dodaje.  Zebrane w książce obrazy łączą budynki z całego świata, od Hongkongu po Sri Lankę, Londynu po Meksyk.

DESIGN