Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Eksperci wybrali najlepsze przykłady powojennej architektury

Niestety nie ma wśród nich wrocławskiego Solpolu.
.get_the_title().

Architektura z czasów po II wojnie światowej nieczęsto znajduje się na listach atrakcji do zobaczenia podczas wakacyjnych podróży – większość z nas chętniej ogląda bardziej leciwe zabytki. A szkoda, bo te nie tak stare budowle także mają wiele do zaoferowania. Zresztą przekonajcie się sami. 'New York Times’ zebrał szacowne grono architektów, krytyków i designerów, by wybrali oni najlepsze przykłady powojennej architektury. W gronie twórców rankingu znaleźli się architekci Toshiko Mori, Annabelle Selldorf i Vincent Van Duysen, słynny projektant Tom Dixon, artystka i scenografka Es Devlin, a także krytycy Nikil Saval i Tom Delavan. Wspólnie stworzyli oni listę 25 najlepszych przykładów powojennej architektury.

Cały ranking znajdziecie tutaj, a my mamy dla was top ten. Sprawdźcie, czy te obiekty nie znajdują się przypadkiem na trasie waszych wakacyjnych wojaży.

10. Instytut Studiów Biologicznych Salka w La Jolla projektu Louisa Khana (1965)

źródło: wikimedia commons

Ten niezwykły betonowy budynek mieści się w San Diego. Jest siedzibą Instytutu Studiów Biologicznych Salka.

9. Górska Szkoła Rzemiosła w Stogu Siana projektu Edwarda Larrabee Barnesa (1961)

źródło: haystack-mtn.org

Szkoła założona została w stanie Maine w latach 50., a dekadę później w Deer Isle powstała jej słynna siedziba, której autorem jest Edward Larrabee Barnes. To łącznie aż 34 budynki, które znakomicie wpisują się w krajobraz. Na przestrzeni lat projekt zdobył wiele nagród.

8. Klasztor Sainte Marie de La Tourette projektu Le Corbusiera (1960)

źródło: wikimedia commons

Le Corbusier jest jednym z najsłynniejszych XX-wiecznych architektów, tak więc nie mogło zabraknąć na tej liście jego projektu. Klasztor Sainte Marie de La Tourette mieści się we francuskim Éveux. W 2016 roku trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

7. Renowacja Fondazione Querini Stampalia autorstwa Carlo Scarpy (1959)

źródło: dattilioteca.it

Wenecki Palazzo Querini Stampalia powstał w XVI wieku. Od końcówki XIX wieku mieściło się tam muzeum, a pół wieku później Carlo Scarpa został poproszony o renowację parteru i podwórza. Miał do rozwiązania nie lada problem – parter był systematycznie zalewany. Architekt sprytnie go rozwiązał, wprowadzając do projektu ścieżki, którymi swobodnie może płynąć woda i odporne na jej działanie materiały.

6. Budynek prefektury Kagawa w Takamatsu projektu Kenzo Tange (1958)

źródło: my-kagawa.jp

Przenosimy się do Japonii, a konkretnie do Takamatsu. Po II wojnie światowej japońscy architekci stanęli przed nie lada wyzwaniem – jak projektować nowocześnie, a jednocześnie z szacunkiem dla tradycji. Modernistyczny budynek prefektury Kagawa w znakomity sposób pokazuje, że to możliwe.

5. Seagram Building projektu Ludwiga Miesa van der Roche (1958)

źródło: wikimedia commons

Nowojorski wieżowiec, który liczy sobie 38 pięter i 157 metrów, mieści się na Manhattanie. Powstał w stylu międzynarodowym i jest laureatem prestiżowych nagród.

4. Ratusz w Saynatsalo projektu Alvara Aalto (1952)

źródło: divisare

Alvar Aalto był fińskim architektem i projektantem, któremu zawdzięczamy między innymi słynny 'Wazon Savoy’. Choć tworzył w duchu modernizmu, jego projekty wcale nie są takie oczywiste – dobrym przykładem jest ratusz w fińskim Saynatsalo, który łączy modernistyczne i klasycystyczne elementy.

3. Nowa Gourna zaprojektowana przez Hassana Fathy’ego (1952)

źródło: mille world

Egipski architekt Hassan Fathy stworzył koncepcję architektury dla ubogich. Projektował budynki z dostępnej lokalnie cegły suszonej i stawiał domy pasywne. Nie oglądał się na zachodnie wzorce. Najsłynniejszym przykładem jest właśnie Nowa Gourna – wioska w pobliżu Teb.

2. Dom pani Farnsworth zaprojektowany przez  Ludwiga Miesa van der Rohe (1951)

źródło: divisare

Wakacyjna doktor Edith Farnsworth, która mieści się w Plano w stanie Illinois, jest kwintesencją minimalistycznego stylu modernistycznego architekta Ludwiga Miesa van der Roche i stanowi jedną z najpełniejszych realizacji idei szklanego domu.

1. Dom i pracownia Luisa Barragána w Meksyku (1948)

źródło: archeyes

na szczycie rankingu znalazł się budynek mieszczący się na przedmieściach Meksyku, który łączy funkcje domu i pracowni. Należał do meksykańskiego architekta Luisa Barragána, który w 1980 roku został laureatem prestiżowej nagrody Pritzkera. W 2004 roku budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tekst: NS

DESIGN