ERROR na 10 dni ogarnie Gdynię

Już 6 lipca startuje kolejna edycja największego letniego festiwalu projektowego w Polsce, czyli Gdynia Design Days. W tym roku impreza odbywa się pod tajemniczym hasłem ERROR.
.get_the_title().

Tematem przewodnim Gdynia Design Days 2018 jest ERROR, rozumiany jako błąd, spowodowany m.in. przesytem dóbr i technologii oraz komunikacyjnym szumem we współczesnym świecie. Celem tegorocznej edycji będzie więc próba odpowiedzenia na pytanie czy i w jaki sposób można przywrócić ład i harmonię w naszym otoczeniu oraz w naszych głowach.

– Pragniemy szerzyć idee, które mają szansę w realny sposób poprawić życie człowieka i kondycję otaczającej go przestrzeni w zasięgu lokalnym i globalnym – zapowiada Paulina Kisiel, kierownik Gdynia Design Days. 

To jednak nie wszystko, bo ERROR tak naprawdę mieści w sobie szereg różnych interpretacji. Jeżeli nie możecie doczekać się festiwalu i jak najszybciej chcecie dowiedzieć się więcej o ideach stojących za jego 11. edycją, to koniecznie weźcie udział specjalnym forum z udziałem badaczy i przedstawicieli mediów. Podczas rozmowy, którą poprowadzi Agata Nowotny, hasło imprezy zostanie rozpatrzone w kontekście społecznym, socjologicznym, psychologicznym, technologicznym, kulturowym i antropologicznym. O tym, jak rozumieć ERROR dyskutować będą Jakub Banasiak, Joanna Jeśman, Wojciech Orliński, Sylwia Stano-Strzałkowska i Alek Tarkowski. Panel odbędzie się już 5 czerwca o 17:00 w PPNT w Gdyni, tutaj możecie się zarejestrować i przeczytać więcej na jego temat.

Dyskusja będzie oczywiście tylko przedsmakiem festiwalu.

W ramach Gdynia Design Days 2018 odbędzie się bowiem 20 wystaw kuratorskich oraz 120 merytorycznych wydarzeń.

Wśród nich tradycyjnie nie zabraknie akcji w mieście czy eventów rozwijających kreatywność do dzieci. Sprawdźcie, na co warto zwrócić szczególną uwagę w tegorocznym programie.

Projektanci kontra nadmiar

Fotel Offline projektu Agaty Nowak będzie częścią wystawy „Error. Czy chcesz kontynuować?”

Jednym z błędów współczesnego świata jest przeładowanie. Problem nadmiaru informacji i dóbr stanowił punkt wyjścia do wystawy głównej „Error. Czy chcesz kontynuować?” kuratorowanej przez Izabelę Bołoz oraz przygotowanej przez Dorotę Stępniak wystawy „Overload / Przeciążenie”.

Jakie są granice zależności człowieka od technologii? Jak zachować równowagę między rzeczywistością cyfrową i analogową? Ile jesteśmy w stanie poświęcić dla własnej wygody?

To najważniejsze pytania, które zadają sobie twórczynie tych wystaw. O uzależnieniu od technologii i generowaniu danych będzie można natomiast porozmawiać w bloku ERROR podczas wykładu Michała Mazura znanego jako TrendNomad. Kwestię tę poruszą też Anton Drachuk i Marco Bar Goria w prelekcji „Ludzki błąd przy pracy ze sztuczną inteligencją”.

Design, który pomaga

Sheltersuir zaprojektowany przez Basa Timmera będzie częścią wystawy „Empatia, teraz!”

ERROR to także stawianie czoła nieoczekiwanemu. Zadaniem projektantów jest nie tylko ułatwianie codziennego życia, ale także reagowanie na kryzysy.

O tym jak projektować w dobie braków mieszkaniowych, wzmożonych ruchów migracyjnych oraz rosnącej liczby katastrof naturalnych opowie wystawa „Empatia, teraz!”. Jej kuratorem jest Michał Bachowski z F5.

Z kolei wystawa „(Nie)ożywione”, przygotowana przez Agnieszkę Jacobson-Cielecką i Karola Murlaka, pokaże możliwości nowych, ekologicznych materiałów opracowanych w odpowiedzi na problem nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. Podczas festiwalu sprawdzimy także, jak wykorzystywać innowacje w designie dla podniesienia komfortu życia osób z niepełnosprawnościami. Wystawa „MyHand” to prezentacja projektu wykorzystującego druk 3d do samodzielnego wykonywania spersonalizowanych protez parametrycznych (zespół kuratorski: Wiesław Bartkowski, Monika Brauntsch, Dorota Cetnarska, Michał Piasecki, Dorota Kabała). Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się jakie korzyści przynosi współpraca w interdyscyplinarnych zespołach łączących kompetencje projektowe, technologiczne i naukowe.

Projektanci i przedsiębiorcy w jednej drużynie

W tym roku po raz trzeci w programie GDD znajdą się wydarzenia łączące design z biznesem. Pakiet szkoleniowy „Design językiem Biznesu” skierowany jest do przedsiębiorców chcących nawiązać relacje z projektantami. Wydarzenie obejmuje 2 dni po brzegi wypełnione spotkaniami ze specjalistami z całego świata. Za harmonogram odpowiada agencja strategiczna Change Pilots – Henryk Stawicki i Justyna Turek.

Z kolei cykl wykładów i warsztatów „Stwórz i Sprzedaj” przeznaczony jest dla twórców, chcących z sukcesem wprowadzić swoje produkty na rynek.

W ramach wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję skorzystać ze wskazówek m.in. Magdy Przelaskowskiej z zespołu Google oraz Dariusza Puzyrkiewicza, współautora „Biblii e-Biznesu”. Co więcej na GDD2018 zostanie zaprezentowana trzecia seria produktów marki „MANUBA kolekcja GDD” opartej na współpracy lokalnych rzemieślników z projektantami. W tym roku opiekę kuratorską nad projektem objęła pracownia projektowa Witamina D – Małgorzta Knobloch i Igor Wiktorowicz.

Dzieciaki, do dzieła!

„A kuku. Ilustrowane historie” to wystawa do oglądania, czytania i tworzenia, skierowana do dzieci i dorosłych o dziecięcej wrażliwości. 15 prac najlepszych polskich rysowników pokaże różnorodność i talent grafików i twórców ilustracji.

Każdego dnia na festiwalu dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach rozwijających umiejętności manualne i wyobraźnię.

Zbudują miasto z Lego i port z tektury, stworzą drewniane intarsje, skonstruują tipi. Najmłodsi poznają także możliwości nowych technologii podczas warsztatów z technik multimedialnych.

Rusz w miasto

GDD to doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości i naładowania się energią do działania. Punktem spotkań towarzyskich i wymiany spostrzeżeń będzie Strefa Spotkań ulokowana w prototypowni PPNT Gdynia. To tutaj – w centrum festiwalowych wydarzeń, uczestnicy napiją się kawy przygotowanej przez TŁOK Kawiarnię, przejrzą książki o tematyce designu i odpoczną.

W wielu gdyńskich i trójmiejskich kawiarniach, sklepach i instytucjach natknąć się będzie można na mniejsze wystawy i dobrze zaprojektowane produkty.

Poszukujący relaksu znajdą ukojenie w Terminalu Designu w Parku Rady Europy, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa #offline, pokazująca wyjątkowe przedmioty wyposażenia wnętrz. W poszukiwaniu inspiracji warto udać się do Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”, który na czas festiwalu zmieni się w Dom Idei Design Alive. Aktywnych uczestników festiwalu ucieszy również 5-kilometrowy bieg Design Parkrun wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego. Natomiast w dniach 7-8 lipca warto wybrać się do Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, gdzie na fanów rzeczy dobrze zaprojektowanych czekać będą targi designu Gdynia Design Days <3 BAKALIE.

Gdynia Design Days 2018 odbędzie się w dniach 6-15 lipca. Pełny program festiwalu można znaleźć na gdyniadesigndays.eu.

Projektantem (rewelacyjnej) identyfikacji wizualnej Gdynia Design Days 2018 jest Patryk Hardziej

DESIGN