Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Esencja radzieckiego designu i myśli technologicznej: najpiękniejsze stacje metra byłego ZSRR

Fotograf Chris Herwig od lat jeździ po krajach byłego ZSRR, uwieczniając małe cuda architektury z minionej epoki. Jego pierwszym projektem były fantazyjne – i często arcydziwne – radzieckie przystanki autobusowe. Tym razem Kanadyjczyka zaintrygowały stacje metra. W jego nowej książce możemy podziwiać perełki radzieckiej architektury – przygotujcie się na ekscytujący miks propagandowych mozaik, wykwintnego marmuru i kosmicznych opraw oświetleniowych.
.get_the_title().

Zawsze uważaliśmy, że w metrze było coś nadprzyrodzonego – powiedział Nikita Chruszczow w swoich wspomnieniach. Wystarczy odwiedzić dowolną z kilkunastu sieci metra zbudowanych w całym Związku Radzieckim w latach 30. i 80., by zrozumieć, dlaczego.

Stacje metra, w przeciwieństwie do tych w Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku, były wykorzystywane jako element propagandy.

To połączenie rzeźby, architektury i sztuki z ideą komunizmu stanowiło luksus, z którego mógł korzystać każdy obywatel. Dziś te zadziwiające przestrzenie są idealnym odzwierciedleniem sowieckiej utopii.

1. Taszkent, Uzbekistan

2. Baku, Azerbejdżan

3. Moskwa, Rosja

Nadzorujący budowę moskiewskiego metra Łazar Kaganowicz powiedział, że „sukces metra to sukces socjalizmu. Tam przez każdy fragment marmuru, przez każdy kawałek metalu czy betonu prześwieca nowa człowiecza dusza, nasza socjalistyczna praca, nasza krew, nasza miłość, nasza walka o nowego człowieka, o nowe socjalistyczne społeczeństwo”.

4. Taszkent, Uzbekistan

5. Niżny Nowogród, Rosja

6. Kijów, Ukraina

Ciekawostka: za sprawą niezwykle głębokich tuneli metro spełniało swoją drugą funkcję, niezwykle ważną w czasach radzieckich – funkcję schronu przeciwatomowego.

7. Petersburg, Rosja

Symbole z czasów radzieckich, rzeźby przedstawiające znaczące wydarzenia i postacie oraz pokazy bogactwa pokrywają każdy metr kwadratowy zadziwiająco dobrze utrzymanych podziemnych przestrzeni.

8. Kijów, Ukraina

9. Petersburg, Rosja

10. Tbilisi, Gruzja

11. Charków, Ukraina

12. Kijów, Ukraina

13. Nowosybirsk, Rosja

PS. Christophera Herwiga warto śledzić na Instagramie.

Tekst: Ola Oleszek

DESIGN