Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gdynia Design Days 2019 zbliża się wielkimi krokami. Zobaczcie, co was spotka podczas tegorocznej edycji!

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Gdynia Design Days jest POLARYZACJA. Festiwal odbywać się będzie między 6 a 14 lipca.
.get_the_title().

Festiwal Gdynia Design Days to już stały punkt na mapie projektantów i miłośników designu z całego kraju. Tegoroczna edycja odbywać się będzie między 6 a 14 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Tym razem hasłem przewodnim festiwalu jest „Polaryzacja”, czyli wyraźna rozbieżność, dychotomia poglądów i opinii, rozwarstwienie zbiorowości, podział na przeciwstawne grupy.

Twórcy festiwalu zwracają tym razem uwagę na fakt, że rzeczywistość, w której żyjemy jest niezwykle podzielona – konsumpcjonizm zderza się ze skrajnym minimalizmem, perfekcjonizm z gloryfikowaniem niedoskonałości, a owoce pracy rzemieślników przeciwstawiane są galopującej masowej produkcji. To właśnie „Polaryzacja” stanie się inspiracją do wspólnych poszukiwań podczas Gdynia Design Days. Znalezienie lepszych materiałów przyjaznych środowisku, efektywniejsze wykorzystanie możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, zmianę relacji ekonomia-polityka oraz odkrycie nowych możliwości ludzkiego ciała – to tylko niektóre spośród tematów, które poruszone zostaną podczas festiwalu.

Wystawa „Print’ n Paste” / fot. UAU Studio
Wystawa „(nie)śmieci” / fot. materiały prasowe GDD

Podczas Gdynia Design Days jak zwykle zaprezentowane zostanie wiele wystaw. Ekspozycja „ja | my”, której kuratorką jest Izabela Bołoz, skupi się na projektach pomagających nam na różne sposoby troszczyć się o innych. Wystawa „2°C” przygotowana przez Monikę Brauntsch i Dorotę Kabałę podejmie z kolei temat zmian klimatycznych i designu w służbie ochrony środowiska. Kuratorzy Michał Bachowski i Agata Nowak w ramach wystawy „Ciało na rozdrożu” zderzą transhumanistyczne koncepcje ze zwrotem w stronę szeroko rozumianej naturalności. O tym, w jaki sposób współczesne firmy i projektanci wykorzystują odpady opowie natomiast wystawa „(nie)śmieci” Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Karola Murlaka. Podjęty zostanie także coraz głośniejszy temat zero waste – prace utrzymane w tym duchu zaprezentowane zostaną na wystawach „Humanizm tkanin” Marty Pokojowczyk i „Print ‘n paste” studia UAU project. „We need more space” kuratorowane przez Martę Flisykowska zgromadzi makiety baz księżycowych, modele łazików marsjańskich, rakiet i czujników, przy których pracowali polscy specjaliści. „Materia kodu” Wiesława Bartkowskiego skupi się z kolei na praktyce Creative Coding, która niweluje polaryzację kodu i materii. Podczas Gdynia Design Days zostaną zaprezentowane również najlepsze prace studentów Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska i Katowic, a także ekspozycja poświęcona twórczyni legendarnej marki Hoffland – Barbarze Hoff.

Wystawa „ciało na rozdrożu” / fot. Ania Bystrowska
wystawa „ja | my” / fot. materiały prasowe gdd

Gdynia Design Days to jednak nie tylko wystawy. Jak co roku największy letni festiwal projektowy w kraju przygotuje także szereg interesujących wykładów specjalistów, spotkań z ekspertami i wydarzeń towarzyszących. W ramach Gdynia Design Days odbędzie się także dwudniowa konferencja Design talks Bussiness Summit, podczas której przedsiębiorcy, projektanci i architekci zmian poznają poznać rynkowe przykłady wdrożeń, praktyczne metody projektowania zmian w biznesie i zdobędą narzędzia pomocne przy tworzeniu innowacji produktowych i usługowych.

Więcej informacji na temat Gdynia Design Days 2019 znajdziecie na stronie festiwalu.

Projektantem identyfikacji wizualnej Gdynia Design Days 2019 jest Patryk Hardziej Studio.

DESIGN