Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Grafik przedstawia choroby i zaburzenia psychiczne za pomocą typografii

Depresja, anoreksja, schizofrenia, różne uzależnienia – to pojęcia, o których powstają naukowe opracowania, artykuły, książki. Tymczasem Igor Kupec zdołał zawrzeć ich istotę w jednym słowie.
.get_the_title().

Mimo ogromnej wiedzy, jaką posiadamy na temat fizjologii i biologii człowieka, ludzki umysł na wielu płaszczyznach pozostaje nadal nieodgadniony.

Niestety, kiedy stawką jest nasze zdrowie, fascynacja tym faktem ustępuje chęci jak najszybszego zrozumienia i poznania problemu.

Tak jest chociażby w przypadku zaburzeń, jednostek chorobowych i chorób psychicznych czy neurodegeneracyjnych jak Parkinson czy Alzhimer. Znacznie obniżają one jakość życia osoby, która się z nimi boryka. W najcięższych przypadkach mogą okazać się śmiertelne, czego przykładem jest np. depresja lub anoreksja.

Niezależnie od stanu zaawansowania choroby i skali jej objawów, zmagający się z nią ludzie czują się niezrozumiani, a przez to osamotnieni i stygmatyzowani.

Sami często przyznają, że nie jest im łatwo wytłumaczyć to, przez co przechodzą. Taką próbę podjął pochodzący ze Słowacji grafik Igor Kupec. Przyczyniły się do tego jego osobiste doświadczenia.

Kiedy byłem studentem, cierpiałem na zaburzenia lękowe i ataki paniki – komentuje Kupec dla portalu Bored Panda. – To był bardzo ciężki okres w moim życiu, ale patrząc na to z perspektywy czasu, mogę stwierdzić, że również bardzo wzbogacający mnie wewnętrznie.

Kilka lat później Słowak czuł, że tematy zaburzeń psychicznych nadal są mu bliskie i nie chce pozostawać na nie obojętny.

Wykorzystał swoje umiejętności, przyczyniając się się do wzrostu świadomości społeczeństwa i próby przybliżenia mu ich istoty.

Tak powstał cykl grafik, w którym za pomocą typografii zostało zaprezentowanych kilkanaście zaburzeń, chorób psychicznych i innych, których objawy również wiążą się ze sferą mentalną człowieka.

Kupec potraktował ten projekt jako swoje osobiste wyzwanie, w którym podejmuje się ujęcia istoty sprawy każdorazowo za pomocą jednego słowa, ale przedstawionego w sposób, w którym typografia styka się z grafiką.

Czy udało mu się zrealizować ten cel? Mamy poczucie, że jak najbardziej tak. Sam grafik mógłby się jednak z nami nie zgodzić.

Przyznaje bowiem, że mimo, że ma poczucie dobrze wykonanej pracy, jedna rzecz mu się nie udała. Mianowicie przedstawienie zaburzeń, z którymi sam się zmagał.

Wśród jego grafik nie znajdziemy więc zaburzeń lękowych ani ataków paniki. I chyba ten właśnie fakt jest kropką nad i, ukazującą złożoność tych problemów.

Użyte w tekście grafiki: IgorKupec.sk
Tekst: KD

DESIGN