Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gratka dla ornitologów, miłośników sztuki i dzikiej natury: ponad 400 pięknych ilustracji ptaków dostępnych online

Jako że są dostępne w wysokiej rozdzielczości, to można je sobie wydrukować i powiesić w ramce nad łóżkiem. Jeśli nie budzi was co dzień śpiew ptaków, to niech chociaż ich widok ucieszy oko zaraz po przebudzeniu.
.get_the_title().

Zdaje się, że w naszym kraju ptaki nie cieszą się jakimś szczególnym zainteresowaniem. Często spotykane wróble, gołębie i wrony są nam, w najlepszym wypadku, obojętne. Gdyby na parapet przylatywały nam jakieś egzotyczne okazy, to pewnie wykrzesalibyśmy z siebie więcej entuzjazmu. A przecież lepszy wróbel w garści, niż flaming w Ameryce, prawda?

To tak dla przypomnienia, bo sezon zimowy za pasem, a podobno ma być srogo, może więc będzie trzeba sypnąć jakimś ziarnem naszym małym, skrzydlatym przyjaciołom.

A jak już zmontujecie karmnik na balkonie, to w nagrodę możecie pooglądać kolekcję niesamowitych ilustracji przedstawiającą ptaki zza wielkiej wody. Ich autorem jest John James Audubon, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku artysta-malarz i „człowiek lasu”.

Audubon spędził większość swojego życia wśród dzikiej przyrody. To dlatego, że postanowił namalować i opisać wszystkie gatunki ptaków żyjące w Ameryce Północnej.

Mężczyzna zawsze malował w terenie, akwarelami, a jego prace odzwierciedlały rzeczywiste wymiary portretowanych ptaków.

Jeśli komuś wydaje się, ze wiódł on dość spokojny żywot, to nic bardziej mylnego. Do rozpoczęcia tego projektu pchnęło go bankructwo po plajcie prowadzonego wcześniej przez 10 lat biznesu. Startował więc z pustym kontem i nie było go stać na komfortowe warunki podczas jego wielkiej wyprawy. Zresztą w tamtych czasach ciężko mówić o komforcie i bezpieczeństwie w podróży czy podczas przebywania w dziczy.

Artysta miał jednak silną wolę i dużo samozaparcia, a los ptaków i ekosystemów, które zamieszkują, był dla niego sprawą niezwykle ważną.

Za względu na jego wkład w ornitologię i troskę o siedliska ptaków, po jego śmierci powstała funkcjonująca do dziś amerykańska organizacja ochrony ptaków National Audubon Society.

To właśnie na oficjalnej stronie tej organizacji jest dostępnych 435 reprodukcji prac Audubona. Wszystkie pochodzą z dzieła „Birds od America”. To właśnie w nim artysta zebrał i wydał swoje akwarele wraz z stworzonymi we współpracy z ornitologami opisami przedstawionych gatunków.

„Birds of America” jeszcze za życia autora przyniosło mu sławę. Do dziś jest uznawane za niesamowicie cenną pozycję. Doceniana została ogromna ilość wiedzy zawarta w książce, ale także względy artystyczne – te ilustracje są przepiękne. I na pewno warto skorzystać z możliwości zapoznania się z nimi.

Gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości, to dodamy, że wersja papierowa jest już niemalże niedostępna – chyba że chcecie zapłacić za nią naprawdę dużo.

„Do dziś zachowało się w dobrym stanie jedynie kilka egzemplarzy tej olbrzymiej księgi – wymiary 99 na 65 cm – a jeden z nich osiągnął na aukcji w 2010 roku cenę 11,5 miliona dolarów, co do dziś jest najwyższą kwotą jaką zapłacono za drukowaną książkę.” – czytamy na stronie Wydawnictwa Marginesy, które w maju tego roku wydało po polsku książkę „Audubon. Na skrzydłach świata” autorstwa Fabiena Grolleau i Jérémie Royera.

Wszystkie ilustracje znajdziecie tutaj.

Jest więc co oglądać i czytać przez co najmniej kilka jesiennych wieczorów! Nie ma za co 😉

Źródło użytych w tekście prac: Audubon.org
Tekst: KD

DESIGN