IKEA udostępnia za darmo projekt miejskiego ogrodu warzywnego

Dzięki inicjatywie IKEA mieszkańcy niewielkich osiedli mogą złożyć miejski ogród i wspólnie uprawiać w nim lokalne warzywa.
.get_the_title().

W 2015 roku IKEA otworzyła w opuszczonej kopenhaskiej przetwórni ryb centrum Space10. To otwarte laboratorium innowacji, w którym testowane będą produkty przyszłości i nowe sposoby zaspokajania potrzeb konsumentów. – Chcieliśmy stworzyć warunki, które będą sprzyjać kreatywnej pracy i pozwolą na szybkie testowanie nowych koncepcji – komentuje Carla Cammilla Hjort, która powołała do życia Space10 za zlecenie IKEA.

Szwedzka firma organizuje tam warsztaty z ekspertami w dziedzinach designu, sztuki i technologii. Najnowszym projektem Space 10 jest The Growroom – duży, kilkupiętrowy, sferyczny ogród. Architekci Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum stworzyli go myślą o mieszkańcach miast, który nie mają ogrodów.

Dzięki temu wynalazkowi mieszkańcy niewielkiego osiedla mogą wspólnie hodować np. warzywa – lokalnie i w sposób nienaruszający równowagi ekologicznej.

Lokalna żywność stanowi poważną alternatywę dla globalnego modelu transportu żywienia. Zmniejsza tzw. żywnościokilometry (odległość, którą pokonuje jedzenie, aby trafić na stół) oraz uczy dzieci, skąd bierze się jedzenie – piszą przedstawiciele Space 10 w komunikacie prasowym.

The Growroom

W ubiegłym tygodniu Space 10 opublikowało w sieci darmową instrukcję budowy The Growroom. W przeciwieństwie do reszty projektów IKEA, tym razem o budulec trzeba się zatroszczyć samodzielnie.

Aby stworzyć The Growroom potrzebny jest młotek, 17 kawałków sklejki, 500 śrub i obrabiarka do drewna lub maszyna do cięcia laserowego.

Na udostępnienie darmowej instrukcji szwedzka firma zdecydowała się w odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące tego, jak można wybudować sferyczny ogród. Laboratorium Space 10 postanowiło wrzucić do internetu instrukcję, gdyż rozsyłanie jej po świecie wraz z materiałami niezbędnymi do budowy sferycznego ogrodu stałoby w kontrze do idei całego projektu. Growroomy powstaną już wkrótce m.in. w Helsinkach, Taipei, Rio de Janeiro czy San Francisco. Oczywiście budujący samodzielnie będą musieli zatroszczyć się także o rośliny.

DESIGN