Imponujące budynki, na których powstanie warto czekać w 2021 roku

Przedstawiamy wam listę najciekawszych obiektów, które mają zostać ukończone w tym roku.
.get_the_title().

Biblioteka Wormhole w Haikou (Chiny)

Biblioteka wormhole/ mad

Chińskie studio architektoniczne MAD zaprojektowało budynek biblioteki z widokiem na Morze Południowochińskie, który powstanie na chińskiej wyspie Hainan. Projekt wyróżnia jego wygląd zewnętrzny – falista forma, biały beton i duże, okrągłe wycięcia, które mają na celu wywołanie skojarzenia z „tunelem czasoprzestrzennym, który wykracza poza czas i przestrzeń”.

Biblioteka zostanie zbudowana wokół centralnej, dwukondygnacyjnej czytelni, która pomieści 10 tys. książek.

Biblioteka wormhole/ mad

Na parterze znajdzie się m.in. kawiarnia, recepcja czy sala VIP, a piętro wyżej czytelnia dla dzieci, przypominająca tunel oraz przestrzeń do czytania z widokiem na morze. W budynku znajdzie się również miejsce na taras widokowy.

Little Island w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone)

Little island/ heatherwick studio

Projekt autorstwa Thomasa Heatherwicka z Heatherwick Studio przestawia park wzniesiony nad rzeką Hudson w Nowym Jorku. Tę zieloną, falistą przestrzeń będą podtrzymywać 132 kolumny w kształcie grzybów.

Little island/ heatherwick studio

W parku organizowane będą wydarzenia społeczne, w tym przedstawienia, programy artystyczne i edukacyjne. Nie tylko mieszkańcy miasta będą mogli czerpać korzyści z tej zielonej wyspy – stanie się ona domem dla 100 gatunków drzew i krzewów.

Shenzhen East Waste to Energy Plant w Shenzhen (Chiny)

Shenzhen East waste to energy plant/ schmidt hammer lassen architects & gottlieb paludan architects

Ten nowoczesny budynek to największa na świecie elektrownia przetwarzająca odpady w energię. Projekt to efekt współpracy Schmidt Hammer Lassen Architects i Gottlieb Paludan Architects. Według planu elektrownia utrzyma spalanie na poziomie 5 tys. ton śmieci dziennie – to około 1/3 wszystkich odpadów wytwarzanych każdego dnia przez 20 milionów mieszkańców Shenzhen.

Dodatkowo 2/3 okrągłego dachu budynku o powierzchni 66 tys. metrów kwadratowych zostanie pokryte panelami fotowoltaicznymi.

Shenzhen East waste to energy plant/ schmidt hammer lassen architects & gottlieb paludan architects

Projekt przewiduje również kilka miejsc przeznaczonych specjalnie dla odwiedzających elektrownię – m.in. zapętlony chodnik, który umożliwia spojrzenie do wewnątrz zakładu oraz platforma na dachu z widokiem na góry. Planowane jest też organizowanie wycieczek edukacyjnych po zakładzie.

Valley w Amsterdamie (Holandia)

Valley/ mvrdv

Projekt wielofunkcyjnego wieżowca został zaprezentowany przez studio MVRDV już w 2015 roku. Valley będzie składało się z trzech wież, z których każda zostanie otoczona zielenią i kanciastymi wykuszami wystającymi ze wszystkich stron. Valley, położone w rozwijającej się dzielnicy biznesowej Amsterdamu Zuidas, będzie mieściło w sobie Ravel Plaza Amsterdam, czyli zespół mieszkań, biur i powierzchni komercyjnych.

Valley/ mvrdv

Połączyliśmy jakość życia w zielonym otoczeniu z centralną lokalizacją i ekscytującym środowiskiem miejskim w tej wyjątkowej lokalizacji – mówi Winy Maas, współzałożyciel MVRDV.

F51 w Folkestone (Wielka Brytania)

F51/ holloway studio

Holloway Studio zaprojektowało pierwszy na świecie wielopiętrowy skatepark. Budynek będzie składał się z trzech pięter, pełnych falistych betonowych elementów, które spełnią funkcję ramp dla deskorolkarzy i rowerzystów BMX. Na jednym z pięter znajdzie się ogromna „misa”, dzięki której będzie można zjechać pięć metrów w dół na niższe piętro. Alternatywą dla mniej odważnych będzie duża winda przemysłowa. Na górnych kondygnacjach powstaną wysokie na 11 metrów ścianki wspinaczkowe, na parterze kawiarnia, biuro i punkt pierwszej pomocy, a w piwnicy skateparku dodatkowo powstanie ring bokserski.

Skatepark ma zachęcić młodych ludzi do pozostania w sennym nadmorskim miasteczku. Obiekt bez wątpienia przyciągnie początkujących, jak i profesjonalnych skaterów.

F51/ holloway studio

Piętra zostaną osłonięte metalową siatką, która zapewni maksymalny dostęp światła dziennego i wentylację nieogrzewanej przestrzeni, parter natomiast zostanie obudowany szkłem.

Holloway Studio współpracowało przy projekcie z projektantami skateparków. Jednym z efektów ich współpracy będzie odtworzenie najlepszych fragmentów skateparków z różnych miejsc na świecie i umieszczenie ich w tym budynku.

Siedziba główna Bee’ah (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Siedziba główna bee’ah/ zaha hadid architects

Autorką projektu jest nieżyjąca już projektantka Zaha Hadid, założycielka studia Zaha Hadid Architects. Budynek o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych będzie siedzibą firmy Bee’ah z Bliskiego Wschodu, zajmującej się ochroną środowiska. Powstanie w sąsiedztwie ogromnego centrum gospodarowania odpadami.

Forma budynku inspirowana jest wydmami piaskowymi, a jego zaokrąglony dach pomaga mu wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe.

Pokryty jest materiałem o wysokim stopniu odbijania promieni słonecznych, co pomoże w kontrolowaniu temperatury wewnątrz budynku. Ograniczono również ilość oszklenia wystawionego na ostre słońce. Aby zminimalizować ilość energii potrzebnej do chłodzenia budynku, w elewacji powstaną regulowane otwory zapewniające naturalną wentylację, gdy na zewnątrz temperatura spadnie odpowiednio nisko.

Siedziba główna bee’ah/ zaha hadid architects

Jedna część budynku będzie spełniała funkcje publiczne, ale znajdą się tam też pomieszczenia zarządu. Powstanie m.in. audytorium, ośrodek edukacyjny oraz galeria. W drugim mieścić się będą biura i kawiarenka pracownicza.

Le Mémorial des Martyrs w Niamey (Niger)

Le mémorial des martyrs/ adjaye assiciates

Na koniec do listy dodajemy ten wyjątkowy projekt. Co prawda nie jest to budynek, tylko pomnik, ale zdecydowanie jest warty uwagi. Adjaye Assiciates sfinalizuje w tym roku projekt pomnika ku czci ludzi, którzy stracili życie w walce z terrorystami na granicach tego afrykańskiego kraju.

Pomnik tworzy 56 betonowych kolumn, które wznoszą się na wysokość 20 metrów i mają kształt czteroramiennych gwiazd. Każdy filar symbolizuje jedną osobę. Wokół placu zostaną posadzone też drzewa w specjalnej siatkowej formacji.

Le mémorial des martyrs/ adjaye assiciates

Gdy zwiedzający zbliżą się do pomnika, zostaną pochłonięci labiryntem abstrakcji poprzez rytmiczną grę światła, cieni i geometrii wzmocnioną formą 20-metrowych filarów – ​wyjaśnia studio.

Pod pomnikiem powstanie duża sala, w której będą odbywały się różnego rodzaju spotkania czy uroczystości obywatelskie.

Zdjęcie główne: Biblioteka Wormhole/ MAD
Tekst: Marta Zinkiewicz

DESIGN