Interesuje was nowe rzemiosło? Weźcie udział w konferencji „Wytwórczo / Makingly”
Rzemiosło wraca do łask. Powoli zaczynamy mieć dość masowej produkcji i skłaniamy się w kierunku przedmiotów, które wykonują nie marki w ogromnych fabrykach, a konkretne osoby, które mają imiona, nazwiska i twarze. A także ogromną pasję i faktyczną znajomość swego fachu.
Jednak kim są ci nowi rzemieślnicy i czy faktycznie różnią się od tych, których pamiętamy sprzed lat? Czy rzemiosło to chwilowy trend, czy może raczej niesłusznie zapomniana droga, którą w przyszłości coraz częściej będziemy wybierać?
To tylko część pytań, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly”. Jej pomysłodawczynie – Alicja Patanowska (garncarka, wykładowczyni akademicka) i Agata Nowotny (badaczka dizajnu i kuratorka) – doszły do wniosku, że w dobie zwiększonego zainteresowania rzemiosłem warto przedyskutować kilka związanych z nim kwestii. Tak właśnie narodził się pomysł, by zorganizować pierwszą w Polsce konferencję poświęconą nowemu rzemiosłu.
Konferencja zorganizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu odbędzie się w dniach 3-6 listopada. 4 dni konferencji to także 4 osobne bloki tematyczne: NOWE RZEMIOSŁO, czyli próba odpowiedzi na pytania, czym współcześnie jest rzemiosło, kogo dotyczy i czym się charakteryzuje, WARSZTAT, gdzie poruszony zostanie temat miejsca i jego znaczenia dla pracy rzemieślnika, blok NOWE TECHNOLOGIE A MYŚLENIE DŁONIĄ podejmie problem „wiedzy ucieleśnionej”, będzie próbą odpowiedzi na pytanie, co znaczy „mieć fach w ręku”, a GENDER W RZEMIOŚLE skupi się na craftivismie i innych formach społecznych aktywności nowych rzemieślników.
Wśród gości znajdą się międzynarodowi eksperci i ekspertki, osoby, które zajmują się praktyką rzemieślniczą, nauką, nowymi technologiami i badaniami.
Podczas „Wytwórczo / Makingly” będziecie mogli posłuchać m.in. Glenna Adamsona, byłego dyrektora Muzeum Sztuki i Designu w Nowym Jorku i szefa działu badań w Victoria and Albert Museum w Londynie, działaczki społecznej i artystki Sary Corbett, która opowie o rzemiośle jako formie oporu, czy dr. Aleksandry Przegalińskiej, filozofki i futurolożki.
Aby wziąć w udział w konferencji, nie trzeba jednak jechać do Wrocławia – wszystkie wydarzenia odbędą się online. Udział jest bezpłatny, ale pamiętajcie o tym, że obowiązują zapisy!
Na stronie www.wytworczo.pl znajdziecie program konferencji i będziecie się mogli zapisać na interesujące was wykłady, debaty i dyskusje.
Zachęcamy!
Zdjęcia: mat. prasowe