Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak polska marka podbiła rynek? Stawiając na młodego projektanta

Łukasz Paszkowski to młody projektant, który odpowiada za projekty polskiej marki Ciarko Design. Wspólnie zdobyli Oscara dla branży wzorniczej, czyli międzynarodową nagrodę Red Dot.
.get_the_title().

Polska firma Ciarko jest dziś jednym z czołowych producentów okapów kuchennych w Europie, obecnym na rynku od ponad 30 lat. Przez lata opracowała szereg innowacyjnych rozwiązań, testując je w swoim własnym laboratorium w Sanoku, gdzie mieści się również fabryka, w której powstają wszystkie podzespoły i gotowe produkty. Firma powstała w 1986 roku. – Początki były bardzo skromne – wspomina Ryszard Ziarko, prezes i założyciel firmy Ciarko. – Wiedziałem, że mam dobry pomysł i wiedzę, by go zrealizować. Ale prawda jest taka, że w 1986 roku w Polsce brakowało wszystkiego – nie tylko okapów, ale także materiałów, z których można je wyprodukować. Dlatego pierwsze urządzenia zbudowałem z tego, co szczęśliwie udało mi się dostać. Pracowałem własnymi rękami, w garażu – i nie jest to przenośnia! Przełomowym momentem w historii naszej rodzinnej firmy był rok 1990, kiedy rozpoczęliśmy eksport na rynki wschodnie. Ale nadal jesteśmy rodzinną firmą!

photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Okapy Ciarko charakteryzują się świetną jakością materiałów, funkcjonalnością, niezawodnością i wysokim komfortem użytkowania, dzięki którym zdobywają liczne nagrody na arenie międzynarodowej i wielu zadowolonych klientów. Obecnie ponad 60 proc. produkcji trafia za granicę, co sprawia, że firma jest jednym z trzech największych producentów okapów kuchennych w Europie. Klienci oczekują coraz nowocześniejszych rozwiązań i produktów, które spełnią ich wymagania. Wszyscy używamy nowoczesnych telefonów czy komputerów z funkcją dotykową, więc oczekujemy innowacji również od sprzętów kuchennych.

W Ciarko staramy się nie tylko nadążać za rynkiem nowych technologii, ale też go kreować – mówi Ryszard Ziarko.

Firma zaskakuje nowymi rozwiązaniami i pomysłami. Okapy Ciarko reagują na gesty, można nimi sterować bezdotykowo, są ultraciche i wykonane z zaskakujących materiałów, takich jak szkło. – Dział Badań i Rozwoju Ciarko to nasze własne, niezależne laboratorium badawcze. Prowadzimy tu prace nad maksymalnym wyciszeniem silników, jak największą energooszczędnością i wydajnością. Także w tym miejscu testujemy wiele nowoczesnych rozwiązań, o których teraz nie mogę jeszcze opowiedzieć – ale być może za jakiś czas zastosujemy je w naszych urządzeniach – tłumaczy prezes marki. 

Jako jedni z nielicznych oferujemy elektrostatyczne filtry plazmowe, które skutecznie oczyszczają powietrze z zapachów i usuwają aż 99,9 proc. bakterii, wirusów, grzybów i pleśni – mówi Ryszard Ziarko.

photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Wzornictwo urządzeń ma dla konsumentów ogromne znaczenie, dlatego Ciarko stawia na współpracę ze zdolnymi projektantami, oczywiście z Polski. Widać to w okapach z linii Ciarko Design. Projektanci pracujący z Ciarko zgrabnie łączą estetykę i użyteczność, by odpowiadać gustom i codziennym potrzebom użytkowników. – Linię Ciarko Design stworzył Łukasz Paszkowski. Ten młody, utalentowany człowiek w swoich projektach z sukcesem połączył wizję artystyczną i użyteczność – tłumaczy prezes Ciarko. W 2013 roku okap kuchenny Ilumia – pierwszy model autorstwa Łukasza Paszkowskiego dla Ciarko – zdobył Oscara wzornictwa, czyli prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie Red Dot Design Award.

Ilumia wygląda trochę jak tablet zawieszony nad kuchenką, który dodatkowo oświetla przestrzeń. W dalszym ciągu jest w ofercie Ciarko, nic nie tracąc na świeżości i innowacyjności.

Ciarko Design, okap Ilumia
Projektant Łukasz Paszkowski

Ilumia zdobyła światowe uznanie, ponieważ przełamała standardowe myślenie o okapie. Została wyposażona w rozwiązania technologiczne, które wówczas były czymś niespotykanym, a nawet dziś jeszcze czynią ten okap wyjątkowym. To, co najbardziej urzeka każdego, kto stanie przed tym okapem, to ruchomy panel z oświetleniem. Pozwala on dowolnie kierować światło, np. na blat bądź wnętrze kuchni. Intuicyjna, przyjazna człowiekowi forma oraz zaawansowana technologia nie mogły pozostać niezauważone na arenie międzynarodowej – tłumaczy projektant Łukasz Paszkowski. – Dziś okapy kuchenne przybierają formy, o których kiedyś byśmy nawet nie pomyśleli i nie jest to sztuka dla sztuki, lecz wyjście naprzeciw różnym oczekiwaniom użytkowników. Kiedyś standardem była kuchnia pod ścianą, obecnie jest integralną częścią naszych domów i często przybiera formę wyspy kuchennej, stąd potrzeba okapów w formie lampy lub wbudowanych w blat kuchenny.

photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Wzornictwo dla każdej firmy, która jest liderem w branży, stanowi istotny element strategii. Design to nie tylko stylistyka produktów, ale także technologia, funkcjonalność, interakcja produktu z człowiekiem. Design to wiele rzeczy, których nie widzimy, a które sprawiają, że żyje nam się łatwiej. Ciarko nie dostarcza tylko okapów, ale też „jakość życia” – i to jest wartość, którą chcemy dawać – mówi projektant. – Bardzo często piękno wynika z funkcji – czujemy wtedy, że forma jest autentyczna. Staram się, aby każda linia była podyktowana użytecznością produktu. Niektóre okapy wyglądają jak dzieła sztuki nowoczesnej. We wnętrzu są postrzegane jak rzeźba, ale to dlatego, że nie upiększamy ich na siłę, lecz wydobywamy z nich to piękno. Doskonała forma to nie ta, do której już nic nie można dodać – to raczej ta, od której już nic nie można odjąć. Technologia będzie starała się odciążyć człowieka, by ten mógł skupić się po prostu na gotowaniu i czerpać z tego przyjemność.

A jak wygląda przyszłość? – Możemy przewidywać, że trendy będą nadal podążać w kierunku idealnego połączenia najnowszych technologii i efektownego designu. Oferowane przez nas modele już dziś są wyposażone w innowacyjne rozwiązania, na przykład sterowanie za pomocą smartfona, TIMER, wskaźnik nasycenia filtrów, child lock, oświetlenie LED czy sensor zapachów. W przyszłości z całą pewnością pojawi się jeszcze więcej ulepszonych lub całkiem nowych funkcji. Z przeprowadzanego przez nas na bieżąco monitoringu rynku wynika, że być może już za kilka lat urządzenia kuchenne zaczną stanowić całościowe systemy, w których okapy będą sterowane z poziomu płyty grzewczej – mówi Ryszard Ziarko, prezes firmy.

Postępująca informatyzacja sprzętu AGD może już niebawem sprawić, że wiele czynności będzie mogło odbywać się bez konieczności przebywania w kuchni. Na dłużej zostaną w niej więc tylko prawdziwi pasjonaci gotowania!– przewiduje Ryszard Ziarko.

Ciarko to polska marka stawiająca na polskich specjalistów, polską produkcję i polskich projektantów, która ma na koncie liczne nagrody – „Red Dot Design Award”, „Dobry Wzór”, „Gazele Biznesu”, „Teraz Polska” czy „Polski Prestiż”.

DESIGN