„KO-LEKCJE” – serial animowany o historii polskiego designu

Kiedy niemal 3 lata temu, w grudniu 2017 roku, Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło Galerię Wzornictwa Polskiego, w którym prezentuje najciekawsze przykłady rodzimego designu od początku XX wieku do dziś, stało się pewne, że praca projektantów została w końcu na dobre dostrzeżona.
Potrafimy już bezbłędnie odróżnić fotel Chierowskiego czy krzesło Hałasa, ale schody zaczynają się, gdy próbujemy ująć polskie wzornictwo w jakąś spójną historię.
Często brakuje nam wiedzy i posiłkujemy się samymi ogólnikami. Tu z pomocą przychodzi serial animowany „KO-LEKCJE”, który dotyczy właśnie historii rodzimego designu. Produkcja powstała w ramach programu „Kultura w sieci”. Póki co dostępne są 3 odcinki, a każdy z nich trwa około 5 minut. Autorzy zapowiadają, że w przyszłości pojawią się kolejne.
Wszystkie odcinki znajdziecie na stronie internetowej projektu.
Pierwszy z nich przybliża sylwetkę Stanisława Witkiewicza, twórcy Stylu Zakopiańskiego (i ojca Witkacego), w drugim przeniesiecie się do Paryża, gdzie w 1925 roku Polska wzięła udział na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu, a trzeci dotyczyć będzie kryzysu przełomu lat 20. i 30. XX wieku, który skłonił niektórych twórców do poszukiwania tradycyjnego stylu narodowego, podczas gdy inni zwrócili się w kierunku awangardy. „KO-LEKCJE” to dzieło Kai Nosal i Anny Wręgi z biura projektowego ONTO, konsultantką merytoryczną była Anna Demska, współkuratorka nieprzypadkowo przywołanej powyżej Galerii Wzornictwa Polskiego, za reżyserię odpowiada Bartek Świderski, a za ilustracje – Adam Wójcicki.
Zdjęcie główne: „KO-LEKCJE”
Tekst: NS