Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Las dla miast, czyli Superverde

Projektant przełomowego „pionowego lasu” w Mediolanie zaskakuje nowym proekologicznym projektem. Pierwszy raz w tak małej skali, bo Superverde to nie kolejny wysokościowiec, ale miejskie meble.
.get_the_title().

Architekt Stefano Boeri słynie z działań na rzecz ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Te wartości są mocno widoczne w realizacjach projektanta – bujna, piętrząca się roślinność dominuje nad surowymi materiałami budowlanymi. Tym razem stworzył modułowe instalacje miejskie we współpracy z Metalco, włoskim producentem małej architektury.
Wszechstronność i możliwość adaptacji do każdego typu otwartej przestrzeni miejskiej – publicznej, półpublicznej lub prywatnej – to główna cecha projektu, który pozwala na demineralizację nieprzepuszczalnych powierzchni dzięki modułowemu systemowi, nadającemu się do pokrycia nawet dużych powierzchni – tak swój projekt opisuje architekt.

ŹRÓDŁO: STEFANO BOERI ARCHITETTI

Podczas gdy Wiedeń zrywa beton, by pokryć się zielenią, Superverde przynosi rozwiązanie niewymagające tak radykalnych kroków. Bezpośrednio wpłynie na mikroklimat miasta, przyczyniając się do obniżenia temperatury poprzez usytuowanie nawet na betonowej powierzchni. Projekt jest elastyczny – może być wymierzony i kupowany na metry kwadratowe. Został zaprojektowany do montażu w każdym miejscu, w którym tylko zostanie uznany za potrzebny. System modułowy i metalowe ramy pozwalają komponować instalacje dostosowane do konkretnego miejsca. Pozwalają na pełną swobodę pod względem finalnego kształtu i rozmiaru.

Superverde sprawdzi się w każdej przestrzeni, dając możliwość złapania oddechu.

ŹRÓDŁO: STEFANO BOERI ARCHITETTI
ŹRÓDŁO: STEFANO BOERI ARCHITETTI

O zbawiennym wpływie Superverde na środowisko można pisać w wielu kontekstach. Niewątpliwą zaletą lokalizowania go w środku miasta jest fakt, że przestrzeń wegetacyjna będzie sprzyjała rozwojowi owadów. O tym, dlaczego jest to szalenie ważne, pisaliśmy szerzej tutaj. Okazuje się, że obecna tendencja depopulacji owadów jest niekorzystna i powinniśmy jej stanowczo przeciwdziałać. Ochrona zwierząt to przecież nie tylko odejście od wszelkich produktów odzwierzęcych, ale i troska o każde życie, także owadów.

Umieszczając gęstą roślinność w centrum dzielnicy, zwracamy żywym organizmom ich naturalne miejsce do życia.

Modułowy projekt zakłada też maksymalne oszczędzanie wody poprzez optymalizację jej zużycia. –Zastosowaliśmy gęsty system irygacji oraz czujniki służące kontrolowaniu poziomu wilgotności gleby. Możliwe jest zarówno zarządzanie zużyciem wody, jak i nadzorowanie zdrowia roślin – mówi Stefano Boeri. Pokazuje to dbałość i troskę o Ziemię w każdym detalu i napawa niemałą nadzieją. Jesteśmy pewni, że jeszcze wiele wspaniałych projektów od twórców Superverde jest dopiero przed nami. Obejrzyjcie manifest samego Boeriego, w którym wyjaśnia, jak szkodliwe dla planety mogą być miasta i wzywa do większej opieki nad Ziemią.

Zdjęcie główne: Stefano Boeri Architetti
Tekst: KN

DESIGN