Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Małe przestrzenie: mieszkanie o pow. 40 m² z wygodnym domowym biurem

W projektowaniu tego małego mieszkania w stylu skandynawskim najważniejsze było wydzielenie odpowiedniego miejsca na domowe biuro.
.get_the_title().

Niewielkie mieszkanie znajduje się w centrum Krakowa, w dzielnicy Krowodrza. Pracownia projektowa Noreststudio Projekty Wnętrz opracowała aranżację jego 40-metrowej przestrzeni. Najważniejszym wymogiem właścicieli – pary grafików – było wygospodarowanie w domu miejsca do pracy przy komputerach.

Zachowano pierwotny układ mieszkania – salon z aneksem kuchennym, sypialnią i łazienką. Aby wnętrze nie straciło dostępu do światła oraz cennych centymetrów, nie dzielono go na dodatkowe pomieszczenia.

Strefę biurową zlokalizowano w salonie. Dzięki temu w pełni wykorzystano potencjał tego pomieszczenia, zaś sypialnia pozostała wyłącznie miejscem odpoczynku. – Z własnego doświadczenia wiemy, że ważną kwestią w przestrzeni biurowej jest odpowiednie oświetlenie, ilość miejsca na blacie roboczym oraz strefa do przechowywania materiałów biurowych. Elementy te niestety bywają mało atrakcyjne wizualnie, dlatego postaraliśmy się zakomponować je w taki sposób, jakby były częścią wystroju salonu – opowiadają projektanci z pracowni Noreststudio.

Komputery umieszczono w eleganckich, drewnianych obudowach, zaś materiały biurowe ukryto w neutralnych kontenerach na dekoracyjnych półkach. Jasne, stonowane kolory współgrają z kolorystyką ścian, dzięki czemu przestrzeń biurowa nie zdominowała niedużego pomieszczenia. Wystrój salonu uzupełniła narożnikowa sofa ze stolikiem kawowym.

Strefę kuchenną urządzono z myślą o maksymalnym wykorzystaniu miejsca – zabudowa sięga aż do sufitu. Elementy AGD rozmieszczono tak, aby gotowanie w małym aneksie było jak najbardziej ergonomiczne.

Nie lada wyzwaniem okazało się zaprojektowanie małej łazienki. Jak rozmieścić niezbędne funkcje, aby nie skończyć z ciasną klitką? Strzałem w dziesiątkę było wykorzystanie płytek Opoczno 10 x 10 cm oraz mozaikowej podłogi. Małe, częste podziały optycznie powiększyły przestrzeń oraz nadały rytm, który pomógł w wyznaczaniu miejsc na prysznic oraz półki. Za to aranżacja sypialni była już czystą przyjemnością. Miejsce stało się oazą wypoczynku. Znalazły się w nim wygodne, duże łóżko, pojemna szafa oraz lustro.

Małe mieszkanie zaprojektowano w stylu skandynawskim, który jest najbliższy pracowni Noreststudio. Ze względu na ograniczoną przestrzeń zdecydowano się na biel oraz ciepłe odcienie drewna. Takie zestawienie rozjaśniło wnętrze i dodało mu przestronności.

Wystroju dopełniły kontrastowe dodatki oraz zieleń roślin. Dekoracje dodały skandynawskiej aranżacji charakteru oraz przytulności.

W krakowskiej kawalerce, zgodnie z założeniami pracowni, powstała przestrzeń, która jest funkcjonalna i, co równie ważne, neutralna dla domowników. W czasach szybkiego tempa życia oraz permanentnego braku czasu, mieszkanie powinno stanowi idealne miejsce odpoczynku, wyciszenia i relaksu.

Zdjęcia: Noreststudio

Źródło: noreststudio-wnetrza.pl
Opracowanie: AB

DESIGN