Małe przestrzenie: Solace – ekologiczny mikrodom od polskich projektantów
Solace to całoroczny, ekologiczny mikrodom zaprojektowany przez pracownię Piotra Pokorskiego. Prototyp, który zaprezentowano w zeszłym roku w Warszawie, to budynek dokładnie przemyślany pod względem materiałów, produkcji, wytrzymałości oraz montażu na działce właściciela. – Naszą ideą jest najtańszy w Europie budynek mieszkalny wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plus energetyczny i samowystarczalny, będący w 80 proc. gotowy do recyklingu – opowiada architekt.
Wykonany z drewna Solace House ma na dachu panele fotowoltaiczne, dzięki którym jest energetycznie samowystarczalny. Dom generuje nawet więcej energii niż zużywa.
Zgodnie z założeniami budynek ma być dostępny dla szerokiego grona użytkowników, którym zależy na środowisku. Model pasywny możesz kupić już od 100 tys. zł, a z instalacją fotowoltaiczną od 150 tys. zł. Wszystkie elementy zostaną dostarczane w jednym kontenerze i co więcej, dzięki szybkiemu i prostemu montażowi, wprowadzisz się do domu w zaledwie kilka tygodni od zakupu.
Ten mikrodom postawisz na zgłoszenie, czyli bez pozwolenia na budowę. Powierzchnia Solace wynosi zaledwie 34,98 m², ale dzięki antresoli została powiększona o dodatkowe 10 m². Dom można rozbudować także o wiatę i dodatkowe moduły z łącznikiem.
Mimo tak małej przestrzeni, w środku jest wszystko, czego potrzebujesz: pokój dzienny z kuchnią, łazienka oraz sypialnia z garderobą na antresoli.
Aranżacja wnętrza, którą proponują projektanci, jest jasna i przytulna. W kuchni oraz sypialni biel i drewno kontrastują z czernią, a łazienkę ożywiają słoneczne, żółte akcenty. Dom ekspozycyjny urządzono w taki sposób, aby w mikromieszkaniu panował ciepły, domowy klimat.
Źródło: solace.house
Opracowanie: AB