Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Marzysz o własnym azylu poza miastem? Postaw sobie mały, całoroczny dom!

Chcesz odpoczywać blisko natury i w pełni korzystać z pięknej pogody? To zestawienie jest właśnie dla ciebie. Oto najciekawsze projekty domków całorocznych dostępnych w Polsce.
.get_the_title().

Marzy wam się poranna joga na tarasie albo relaks z książką w otoczeniu natury? Wybraliśmy dobrze zaprojektowane domki, w których odpoczniecie o każdej porze roku. Wygodnie i z klimatem. To małe, designerskie przestrzenie, w których nawet najbardziej zapracowani znajdą wytchnienie.

Warto wiedzieć, że domek do 35 m² powierzchni zabudowy można postawić ‘na zgłoszenie’, czyli bez pozwolenia na budowę. Stawiając ‘budynek rekreacji indywidualnej’, czeka was znacznie mniej formalności niż w przypadku budowy tradycyjnego domu. Dom musi być wolnostojący i parterowy – nie może mieć poddasza użytkowego. Ale otwartą antresolę już tak, bo nie jest uznawana za kondygnację. Wystarczy zgłosić budowę domu do właściwego starostwa powiatowego. Teraz pozostaje tylko kluczowe pytanie – działka na wsi, w lesie czy nad jeziorem? Gdzie znajdzie się wasz azyl?

1. Domy modułowe RE

Projekt RE powstał z zamiłowania do drewna i naturalnych materiałów. Te domy modułowe powstają z desek, które zyskały drugie życie. Są wypełnione historią miejsc, z których pochodzą – starych browarów, młynów i stodół z regionu Lubelszczyzny. Poddawany wielu zabiegom materiał jest odporny na warunki atmosferyczne oraz upływ czasu. Naturalne drewno nie tylko nadaje elewacjom i wnętrzom unikalny charakter, ale tworzy też zdrowe warunki do życia.

Domy modułowe RE są tworzone z pasją. Każda deska opowiada tu własną historię.

Fot. rediscover.pl

Domy RE są wykończone pod klucz, w pełni wyposażone, a ich montaż trwa jeden dzień. Możecie wybrać kolorystykę elewacji oraz wnętrz lub zdecydować się na jeden z wariantów: z jedną sypialnią lub dwiema sypialniami wraz z częścią dzienną. Domy RE są tak zaprojektowane, by bez problemu można było postawić je w każdym miejscu – niezależnie od tego, czy będą to przedmieścia, czy działka w Bieszczadach.

Początkowo projekt RE oferował tylko domy modułowe o powierzchni 35 m2, teraz w tej samej technologii wykonuje też inne obiekty, takie jak sauny czy restauracje. Dom razem z sauną w otoczeniu natury? Brzmi fantastycznie!

2. Chillboxhouses

Projektanci Chillboksów, Marcelina Chodyniecka-Kuberska i Mikołaj Rek, tworzą niewielkie domy modułowe w duchu minimalizmu i ekologii. Niskoenergetyczne, pasywne, całoroczne budynki są adaptowane do lokalnych warunków oraz pomysłów klientów. Projekty dostosowane są do izolacji różnymi naturalnymi materiałami, takimi jak zasypka celulozowa, a także hempcrete.

Chillboxhouses są tworzone tylko z ekologicznych, przepuszczalnych materiałów z oddychającymi ścianami.

fot. Robert Korybut Daszkiewicz

Zamysłem projektantów było stworzenie ekologicznych domów modułowych, które można szybko skonfigurować, by dopasować rozwiązania do swoich potrzeb. Choć bazą wyjściową jest gotowy projekt, to każdy indywidualnie komponuje wykończenie materiału dachu i elewacji oraz dodatki: tarasy, pergole czy oranżerie. Nigdy nie powstaną dwa identyczne Chillboksy (chyba że na wasze życzenie).

Kolejnym atutem jest szybkość budowy. Dom w technologii drewnianej może wykonać każda lokalna firma, można też wybudować domek jako prefabrykat z ekologicznych materiałów we współpracującej z marką fabryce elementów. A jakie są koszty? – Mamy bieżące dane, ile kosztuje budowa domku w szybko zmieniających się realiach, dzięki nadzorowaniu budów naszych klientów. Stan pod klucz domku o powierzchni 35 m2 zabudowy z 2 sypialniami i łazienką na górze wciąż udaje się wybudować nie przekraczając 200 tys. zł – mówi projektantka Marcelina Chodyniecka-Kuberska.

3. Simple House

Simple House to marka modułowych domów całorocznych, które wyróżnia świetnie zaprojektowana bryła budynków oraz nowoczesny design. Autorem koncepcji wszystkich domów modułowych i głównym projektantem marki jest architekt Jakub Szczęsny.

Simple House dba o świetny design oraz solidne wykończenie domów. Budynki są proste, ciepłe, eleganckie i dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Fot. simplehouse.pl

W Simple House znajdziecie wiele wariantów prefabrykowanych domów modułowych, m.in. kompaktowy i zgrabny model SIM 351, który możecie postawić na zgłoszenie. Idealny na działkę rekreacyjną, na wakacje, weekendy i na każdy dzień, który chcecie w nim spędzić. Domek ma tylko 35 m² powierzchni zabudowy, a znajdzie się w nim wszystko, czego potrzebuje czteroosobowa rodzina: zamykana sypialnia dla rodziców, łazienka, aneks kuchenny, jadalnia, pokój dzienny oraz antresola, którą można wykorzystać zarówno jako miejsce do spania, jak i przestrzeń dla dzieci. Wszystkie domy są personalizowane, co oznacza, że za każdym razem koncepcja budynku oraz jego wnętrza jest dostosowywana do waszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

4. Modulo

Modulo House to całoroczny, energooszczędny, prefabrykowany dom o powierzchni zabudowy, która nie przekracza 35 m². Domek jest tani w budowie i w codziennym użytkowaniu. A jeśli potrzebujesz więcej miejsca, to dzięki prostej konstrukcji oraz przemyślanemu układowi funkcjonalnemu, możesz go łatwo rozbudować o dodatkowy moduł.

Im mniejszy, tym tańsza jest jego budowa. Projektantom od początku przyświecał cel, aby stworzyć budynek, który można wybudować szybko i tanio, zachowując wszystkie parametry domu energooszczędnego.

Fot. modulohouse.pl

Modulo House ma nowoczesną i minimalistyczną bryłę. Konstrukcja domu jest tak prosta, że przy odrobinie chęci każdy sam może ją postawić, bazując na wytycznych projektowych. Mimo małych rozmiarów domku, w środku znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie. Niewielka przestrzeń dzięki naturalnej aranżacji w ciepłym, jasnym drewnie oraz przemyślanym rozwiązaniom funkcjonalnym jest przytulna i bardzo komfortowa. W domku z antresolą spokojnie pomieszczą się dwie osoby lub para z dzieckiem.

5. DOMXS

DOMXS to marka domów całorocznych, stworzonych z myślą o tych, którzy cenią dobrze zaprojektowaną, ergonomiczną przestrzeń, proste rozwiązania i nowoczesne wzornictwo. Minimalistyczne domy są budowane na działce klasyczną metodą lub prefabrykowane. Do wyboru jest kilka wariantów, w tym DOMXS 45, czyli budynek na zgłoszenie o powierzchni zabudowy 35 m2.

Każdy DOMXS jest niepowtarzalny i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Jest sporo możliwości zindywidualizowania projektu – można wybrać m.in. kolor blachy, kolor lakierobejcy na ścianach szczytowych oraz rodzaj wykończenia ścian.

Fot. Marika Zaradzka

Kubatura jest niewielka, ale nie oznacza to wcale, że w domu będzie ciasno. Brak niskich sufitów nad głową sprawia, że we wnętrzu jest więcej przestrzeni. Przeszklona na całej wysokości ściana wpuszcza do środka dużo naturalnego światła. Minimalistyczny styl pozwala zachować porządek nie tylko we wnętrzu, ale i w głowie. To zaleta małych przestrzeni, że jest w nich tylko to, co niezbędne. W takim całorocznym domu doskonale się odpoczywa.

6. Cubepods

Cubepods to linia energooszczędnych, całorocznych domów mobilnych wykonanych z kontenerów morskich typu one-way. Są uniwersalną platformą pod niemal każdą aranżację, jaka przyjdzie wam do głowy. Jedynym ograniczeniem jest wasza wyobraźnia. Modułowość oraz standaryzacja wymiarów kontenerów sprawiają, że każdy projekt może być powielany i rozbudowywany.

Domy z kontenerów wyróżnia możliwość przemieszczania ich z miejsca na miejsce. Dom możecie postawić prawie na każdym podłożu, a gdy zajdzie potrzeba, przestawić.

Fot. cubeliving.eu

Cubepods trafią w gust osób, którym podoba się styl industrialny. Domy z kontenerów morskich wyróżnia nie tylko oryginalny wygląd, ale i długowieczność oraz odporność na każde warunki atmosferyczne. Dodatkowo Cubepods spełniają wszelkie normy budownictwa energooszczędnego, dzięki czemu nie generują wysokich kosztów eksploatacyjnych. Projektanci zadbali także, aby w każdym domku znalazły się wszystkie udogodnienia, które znacie z klasycznego budownictwa. A dzięki dużym przeszkleniom zacierają się granice pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Możecie więc odpoczywać w rytmie slow, bardzo blisko natury.

Zdjęcie główne: Domy modułowe RE/ Chillboxhouses
Tekst: AB

DESIGN