Mniej znaczy więcej. Zobacz, jak kościół w Żórawinie zmieni się po rewitalizacji

Kościół św. Józefa Oblubieńca zbudowano w 1913 roku w Żórawinie koło Wrocławia. Początkowo był świątynią ewangelicką, ale po II wojnie światowej został przebudowany i zaczął pełnić funkcję katolickiego kościoła parafialnego. Przejął część wyposażenia z zamkniętej parafii św. Trójcy (trafiła tutaj np. manierystyczna chrzcielnica, która znajduje się w absydzie) i w końcu zatracił swój skromny, protestancki wystrój.
Koncepcja rewitalizacji kościoła, którą zaproponowali architekci z hanczarstudio, zakłada wizualne oczyszczenie wnętrza i zachowanie jego najstarszych, oryginalnych elementów, takich jak posadzki.
Rozpoczęto już konserwację organów. Nie wiadomo natomiast, czy uda się odrestaurować oryginalne polichromie, które w ciągu dekad były wielokrotnie zamalowywane. Niemożliwe okazało odtworzenie ołtarza w pierwotnej formie, dlatego zastąpi go zwieszany, podświetlony krzyż. Powstaną też nowe ławki, a elementy stolarki uszkodzone przez szkodniki zostaną wymienione.



Wrocławscy projektanci zaproponowali, by zrezygnować z historyzujących rozwiązań na rzecz uwspółcześnienia wnętrza.
Usunięcie zbędnych elementów, ograniczenie ilości barw i stonowana kolorystyka wnętrza pozwolą na wyeksponowanie architektury przedwojennego kościoła. Podobne podejście pojawia się w przypadku świątyń, które utraciły (np. w czasie II wojny światowej) oryginalne wyposażenie i nigdy nie odzyskały go w całości.

– Kościół w Żórawinie i koncepcja jego rewitalizacji stanowią przykład tego, że dość marginalizowana dzisiaj architektura sakralna może być miejscem na poszukiwanie ciekawych, nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko dotykają kwestii estetycznych, ale też mają na celu stworzeniu przestrzeni o kontemplacyjnym charakterze, sprzyjającej pogłębionej refleksji oraz modlitwie – opowiadają o swojej koncepcji Szymon Hanczar i Przemysław Słowik.



Projekt i wizualizacje: hanczarstudio
Opracowanie: AB