Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nadchodzi nowa era drapaczy chmur? W chińskim Shenzhen stanie nowoczesny ekologiczny wieżowiec

Biuro Zaha Hadid Architects zaprezentowało projekt Tower C - dwóch wieżowców, które łączą zielone, obsadzone roślinami tarasy.
.get_the_title().

Projekt odbiega nieco od tego, co większość z nas ma przed oczami, gdy słyszy słowa „drapacz chmur”. Wieżowce, które znamy, wyglądają praktycznie tak samo – geometryczne, strzeliste i przede wszystkim szklane giganty. Zaha Hadid Architects zaprezentowało coś zupełnie innego i innowacyjnego. Głównie ze względu na elementy zieleni i miejsce dla prawdziwej natury w betonowej dżungli. Tower C zostało zaprojektowane dla nowego centrum finansowego o nazwie Shenzhen Bay Super Headquarters Base. Projekt wygrał w konkursie i będzie stanowić część grupy korporacyjnych budynków budynków biurowych, która po ukończeniu pomieści około 300 tys. osób. Oprócz biurowców w dzielnicy powstaną m.in. centra konferencyjne, powierzchnie wystawiennicze, a także bloki mieszkalne.

Budynek będzie jednym z najwyższych w mieście – jego wysokość wyniesie niemal 400 metrów.

Brick Visual/Zaha Hadid Archtects

U podnóża wież znajdować się będzie seria falistych tarasów, tworzących wielopiętrowe podium. Każdy z nich będzie wypełniony zielenią i ogrodami akwaponicznymi, czyli systemem polegającym na uprawie roślin w wodzie.

Ogród akwaponiczny został opracowany przez Zaha Hadid Architects, aby stworzyć przedłużenie sąsiedniego parku i zaoferować miastu nową przestrzeń publiczną.

Łącząc się bezpośrednio z przyległym parkiem i placami, które przekształcają się w tarasowy krajobraz rozciągający się w górę w obrębie dwóch wież, projekt zaprasza publiczność do serca budynku – mówi studio. – Stopniowe podium Tower C integruje się z parkiem, tworząc nową przestrzeń publiczną dla tego dynamicznego miasta, które stało się globalnym centrum innowacji technologicznych.

Brick Visual/Zaha Hadid Archtects

Budynek zostanie wybudowany w taki sposób, aby mógł sam sobie zapewnić cień. W efekcie zostanie zużyta mniejsza ilość energii do chłodzenia wnętrz.

Wieżowiec zostanie zbudowany z materiałów z recyklingu i takich, które mają niską zawartość węgla wcielonego. Projekt zostanie uzupełniony o system zbierania i recyklingu wody oraz fotowoltaikę, która będzie produkowała energię dla całej dzielnicy. Inteligentny system zarządzania posłuży do monitorowania temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynków, ale też do automatycznej regulacji ogrzewania w wieżowcu i minimalizacji jego zużycia energii.

Brick Visual/Zaha Hadid Archtects

Rozległa przechowalnia rowerów oraz sieć bezpośrednich połączeń z podziemnym węzłem przesiadkowym i siecią metra w Shenzhen zachęcać będzie odwiedzających do dojazdu rowerem i komunikacją miejską.

Wnętrze Tower C będzie składać się z pozbawionych kolumn, naturalnie oświetlonych przestrzeni biurowych, ale także wielu publicznych obiektów rozrywkowych, hotelu, centrum kongresowego i galerii sztuki.

Zdjęcie główne: Brick Visual/Zaha Hadid Archtects
Tekst: Marta Zinkiewicz

DESIGN