Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najbardziej oczekiwane projekty architektoniczne 2020 roku

Stadion Narodowy Kengo Kumy w Tokio, siedziba główna firmy Bee’ah zaprojektowana przez Zahę Hadid czy Muzeum w gmachu Audemars Piguet w Szwajcarii – zdecydowanie jest na co czekać.
.get_the_title().

1. 425 Park Avenue w Nowym Jorku, USA

Źródło: wsp.com

41-kondygnacyjny wieżowiec na słynnej Piątej Alei w Nowym Jorku ma ustanowić zupełnie nowe standardy w zakresie projektowania powierzchni biurowych.

To przynajmniej deklaruje główny architekt, słynny Norman Foster.

Gmach wyróżniają dwupoziomowe tarasy z roślinami oraz pozbawione kolumn pomieszczenia przeznaczone na biura. Gdy zostanie ukończony, mierzyć będzie 221 metrów.

Źródło: aasarchitecture.com

2. Stadion Narodowy w Tokio, Japonia

Źródło: leisureopportunities.co.uk

Kengo Kuma, jeden z bardziej znanych japońskich architektów, został wybrany na projektanta tokijskiego stadionu po wielu miesiącach zażartych dyskusji, kiedy to japońskie władze ostatecznie zdecydowały się odrzucić projekt, który wygrał w międzynarodowym konkursie architektonicznym.

Pierwszą nagrodę otrzymała w nim Zaha Hadid z wizjonerskim projektem potężnej areny.

A jednak, po głośnych sprzeciwach mieszkańców oraz środowiska architektonicznego, projekt ten oficjalnie uznano za zbyt drogi i niedopasowany do lokalnego kontekstu.

Źródło: gotokyo.com

Stadion ma zostać otwarty na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku w Tokio. Jego cechą charakterystyczną będą rośliny otaczające budowlę. Jako że odbyła się już na nim inauguracyjna impreza, można się już było zapoznać z obiektem. Jak na razie budynek nie zdobył uznania. Zdaniem wielu, wizualnie wydaje się mało dynamiczny i o niezbyt ciekawej konstrukcji. Krytykowany jest także z powodu funkcjonalności.

3. Nanjing Zendai Himalayas Center, Chiny

Źródło: Pinterest

W powstającym we wschodnich Chinach kompleksie znajdą się powierzchnie biurowe, sklepy, hotele i apartamenty. Projekt nawiązuje do ośnieżonych szczytów górskich, wpisując się w styl, który wypracowała w ostatnich latach firma MAD Architects, czyli łączenie architektury z naturą. Centrum obejmuje szereg niskich budynków połączonych mostami i ścieżkami dla pieszych. Na rozległym krajobrazie znajdują się wodospady, stawy, baseny, drzewa i inne tereny zielone zachęcające do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Choć to może nieco za dużo powiedziane, biorąc pod uwagę fakt, że budynek powstaje w Chinach.

4. Siedziba Bee’ah, ZEA

Źródło: arch2o.com

Bee’ah, jedna z największych na świecie firm propagujących życie w zgodzie z naturą, postawiła na spektakularną siedzibę na pustynnych piaskach.

Nowa inwestycja szejków już uznawana jest za najbardziej eko budynek na świecie.

Innowacyjny projekt obiektu nienaruszającego równowagi ekologicznej wyszedł spod kreski Zaha Hadid Architecs. Gmach ma być odporny na ekstremalne warunki pogodowe i wpasowany w krajobraz pustyni. Względy środowiskowe zostały oczywiście wplecione w każdy aspekt projektu nowej siedziby.

5. Muzeum w gmachu Audemars Piguet, Szwajcaria

Źródło: worldtempus.com

Muzeum zaprojektowane przez Bjarke Ingels Group dla szwajcarskiej firmy produkującej zegarki Audemars Piguet zostanie otwarte dla publiczności w maju tego roku. Spiralny szklany pawilon, wtopiony w górski krajobraz, zabierze odwiedzających w podróż przez historię firmy. Co ciekawe, będzie on miał powierzchnię zaledwie 2,5 tys. metrów kwadratowych.

6. Axel Springer, Berlin, Niemcy

Źródło: realassets.ipe.com

Główna siedziba słynnego koncernu medialnego Axel Springer będzie posiadać oszkloną, geometryczną fasadę. W środku znajdować się będzie wysokie na 30 metrów atrium, które swoim wyglądem oraz charakterem ma przypominać wielkie pomieszczenie redakcyjne. To rozwiązanie z pewnością nie przypadnie do gustu tym, którzy nie potrafią się skupić w open space’ach.

Budowa niezwykłej konstrukcji trwa już od 2013 roku!

7. Muzeum Sztuki w Detong, Chiny

Źródło: dezeen.com

Muzeum zaprojektowane zostało przez słynne studio Foster + Partners, znane także z projektu m.in. Mullin Automotive Park. Ciekawa piramidalna bryła dachu zwiększa przestrzeń oraz wysokość galerii sztuki, tworząc jednocześnie dynamiczną grę światła i cienia – i to zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

8. Pawilon Poezji, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Źródło: dezeen.com

Na potrzeby wystawy Expo 2020 powstaną budynki takich projektantów jak Santiago Calatrrava, Foster & Partners czy Big and Grimshaw. Jednak, zdaniem wielu, najbardziej oczekiwany jest Pawilon Poezji autorstwa brytyjskiej scenografki Es Delvin, słynącej z różnych form twórczości artystycznej i projektanckiej.

Ciekawostka: to pierwsza kobieta w historii, która zaprojektowała brytyjski budynek wystawienniczy na potrzeby Expo.

Budynek przyjmie formę interaktywnej instalacji artystycznej – na każdej z „listw” będzie wyświetlany fragment wiersza generowanego przez sztuczną inteligencję w czasie rzeczywistym.

Źródło: arch2o.com

Tekst: Ola Oleszek

DESIGN