Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Circle Wood House z nagrodą w konkursie European Property Awards 2021-2022!

Dom wygląda jakby został wyciosany w ogromnym pniu. Za sprawą materiałów, kolorystki i swojej owalnej formy wtapia w naturalny krajobraz puszczy.
.get_the_title().

Circle Wood House stanął w Izabelinie, na rozległej, piaszczystej działce gęsto porośniętej sosnowym lasem. Ten skąpany w naturze dom to dzieło Przemka Olczyka z warszawskiej pracowni Przemek Olczyk Mobius Architekci.

Projekt został nagrodzony w kategorii 'Architecture Single Residence’ w konkursie European Property Awards 2021-2022. Gratulujemy!

European Property Awards to europejska odsłona konkursu International Property Awards – największego i najbardziej prestiżowego konkursu, który promuje najlepiej zaprojektowane architekturę, wnętrza oraz nieruchomości na świecie.

Circle Wood House nie przytłacza wielkością, choć z zewnątrz może imponować skalą. Wszystko za sprawą nadwieszonej, owalnej ramy, która domyka zabudowę garażu i otwartej strefy spa w harmonijnym okręgu.

Dom zauroczył inwestora, miłośnika i kolekcjonera sztuki, który docenił w nim elementy nawiązujące do przestrzeni galeryjnych.

Budynek o powierzchni 400 m kw. wykonano w konstrukcji żelbetowej i obłożono panelami z pochodzącego z zachodniej Afryki drewna Okume. Bezsęczne, eleganckie, egzotyczne drewno sprawiło, że dom doskonale wpasował się w leśne otoczenie. Za sprawą materiałów, kolorystki i owalnej formy Circle Wood House organicznie zanurzył się w naturalnym krajobrazie puszczy. – Pomyślałem o domu jak o wielkim kawałku pnia. Projektowanie poprzez redukcję przypominało ciosanie w drewnie kieszeni pomieszczeń oraz kameralnych, półprywatnych, przeszklonych wnęk. W ten sposób użytkownicy mogą poczuć się jakby stale spacerowali wśród drzew. Jest tu wiele przeszkleń rozmywających granice. Działka zapewnia swobodę, wręcz intymność obcowania z naturą i architekturą – tłumaczy idee projektu Przemek Olczyk.

Właściciel domu, który ceni prywatność, nie chciał jednak zamykać się na piękne otoczenie, jakim jest otulina Kampinoskiego Parku Narodowego. Odpowiedzą na te dwa pozornie wykluczające się założenia projektowe stało się atrium, w którego centralnej części pozostawiono strzeliste sosny.

Za sprawą atrium natura przyjemnie i harmonijnie sączy się do wnętrza domu, pełnego światła dziennego, naturalnych materiałów oraz przestronnych przeszkleń.

Wnętrze Circle Wood House przywodzi na myśl prywatną galerię sztuki projektowaną w harmonii z naturą. Mocnym elementem jest rzeźbiarska wstęga schodów. Schody same w sobie stanowią niezwykły, artystyczny element architektury budynku. Pozostałe pomieszczenia w domu cechuje wyrafinowana gra naturalnymi materiałami. Piaszczysty krajobraz z wysokimi trawami i sosnami porastającymi okolicę tworzy zaś zmienne wraz z porami roku tło.

Wycięte w olbrzymim pniu wnęki pozwoliły na czytelne strefowanie poszczególnych funkcji domu, zapewniając właścicielowi poczucie prywatności oraz bliski kontakt z otaczającą naturą.

Circle Wood House charakteryzuje powściągliwość detalu. W ten sposób podkreślono elegancję materiałów i prostotę. Bezpośredni kontakt z przyrodą sprawia, że dom zmienia się w zależności od otaczającej go aury – pogody, pór dnia i roku.

Zdjęcia: PAWEŁ ULATOWSKI

Źródło: mobius.pl
Opracowanie: AB

DESIGN