Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Czarny dom pod Warszawą

Dom pod Warszawą wyróżnia wyjątkowa czarna elewacja z drewna opalanego tradycyjną japońską techniką Shou Sugi Ban.
.get_the_title().

Shou Sugi Ban House to dom pod Warszawą, który powstał z myślą o rodzinie z dwójką dzieci. Za projekt budynku odpowiadają Joachim Surdy ze studia kreatywnego 89 stopni oraz Michał Pawlik. Właścicielom zależało, aby zachować jak najwięcej drzew, podkreślić walory krajobrazowe działki (brzozy są pięknie wyeksponowane na tle czarnej elewacji budynku) oraz połączyć dom z ogrodem.

Nowoczesny dom jednorodzinny otwiera się na zieleń dużymi przeszkleniami, dzięki którym zaciera się granica pomiędzy wnętrzem a ogrodem.

Budynek ma minimalistyczną, nowoczesną formę, której elegancji dodają naturalne materiały. Dzięki przesunięciu górnej bryły architekci dodali mu oddechu i lekkości. Stworzyli też naturalny podcień nad wejściem oraz zadaszenie nad częścią tarasu przy salonie.

Charakterystycznym elementem domu jest wysokie, ponad pięciometrowe okno, które wpuszcza światło do jadalni.

Jadalnia, salon i sypialnia rodziców mieszczą się w południowej części domu. Dzięki dużym przeszkleniom strefa dzienna płynnie łączy się z ogrodem. W centralnej części mieszczą się schody oddzielające kuchnię od salonu. Po wejściu na piętro roztacza się widok na wysoką jadalnię. Natomiast w północnej części budynku, która jest zlokalizowana od strony wjazdu na działkę, znajdują się kuchnia oraz sypialnie dzieci.

Budynek pod Warszawą to jeden z pierwszych w Polsce domów z elewacją wykonaną w całości w starej japońskiej technice Shou Sugi Ban polegającej na konserwacji drewna przez opalanie.

Tak powstała czarna bryła budynku, która pięknie kontrastuje z białymi brzozami rosnącymi wokół domu. Technika Shou Sugi Ban wydobyła niesamowite walory estetyczne drewna, a część glifów oraz podsufitki dodatkowo wyeksponowano przez zastosowanie modrzewia syberyjskiego w naturalnym odcieniu. Dzięki naturalnej, drewnianej elewacji dom nawiązuje dialog z otaczającą go przyrodą.

Zdjęcia: materiały studia 89 stopni

Źródło: facebook.com/89stopni, instagram.com/89_stopni
Opracowanie: AB

DESIGN