Najlepsze domy w Polsce: Dom Czerwony

Projekt Domu Czerwonego powstał w warszawskiej pracowni 81.waw.pl (znanej z takich koncepcji, jak Dom Polny i Dom na Łące). Głównym założeniem i podstawowym wymogiem inwestora był trójkondygnacyjny budynek mieszkalny, który idealnie wpasowałby się w wąską działkę.
Z powodu nietypowych wymiarów działki budynek ma charakterystyczny, podłużny kształt.
W sąsiedztwie domu znajduje się wiele starszych, ceglanych i nieotynkowanych zabudowań. Inwestorowi zależało także na tym, by budynek harmonijnie wpisywał się w otoczenie.
Pomysł na czerwoną elewację wykonaną z cegły to ukłon architektów w kierunku tradycyjnej zabudowy okolicy.



Każdą kondygnację oddzielono czarnymi płaszczyznami stropów, które doskonale wpasowują się w nowoczesną formę domu. Dzięki wydłużeniu linii stropów od strony krótszych boków bryły uzyskano przytulne balkony, które idealnie nadają się do spędzania czasu w ciepłe dni, ale stanowią też dodatkową osłonę od słońca.
Oświetlenie liniowe podkreśla czarne detale domu i nadaje budynkowi nowoczesnego charakteru.
Od strony krótszych boków bryły ceglana elewacja przeplata się ze szklanymi elementami. W tych miejscach znajdują się pełne naturalnego światła strefy dzienne. Pomimo dużej ilości szklanych elementów, domownicy mają poczucie swobody i intymności. Wpływa na to także znajdujące się od strony ogrodu patio, które zapewnia mieszkańcom dodatkowy komfort akustyczny.


Wejście do budynku znajduje się od północy. Z tej samej strony jest rampa zjazdowa do podziemnego garażu.
Mijając drzwi wejściowe wchodzimy do przestronnego holu, z którego mamy dostęp do 6 mieszkań. Komunikację między poszczególnymi piętrami ułatwia nowoczesna winda.

Źródło: 81.waw.pl
Opracowanie: AB