Najlepsze domy w Polsce: Dom nad skarpą w Toruniu
Dom jednorodzinny w Toruniu został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną SOIA w składzie: Miłosz Stopiński, Łukasz Idziak, Daniela Owedyk-Idziak. Budynek stanął na stosunkowo młodym, podmiejskim osiedlu domów jednorodzinnych. Niejednorodna zabudowa, różnej wielkości kubatury i różnokolorowe dachy nie stanowiły kontekstu, który warto było kontynuować.
Forma domu nawiązuje do otoczenia poprzez zachowanie odpowiednich proporcji, lekkości form i kątów dachu, ale też odcina się od niego masywną ścianą bez okien, chroniąc właścicieli przed chaosem i kadrując wnętrza na piękne widoki.
Dom nad skarpą składa się z dwóch poprzecznie ustawionych i postawionych na sobie brył. Dolna jest lekko wkopana w ziemię, a górna z obu stron przewieszona – stanowi nawiązanie do rzeźbiarskich kompozycji modernistycznych. Duże przeszklenia, białe płyty elewacyjne i drewniane przepierzenia dodają bryłom lekkości oraz subtelnie wpisują budynek w charakter dzielnicy.
Dom jest widoczny z pobliskiego mostu autostradowego – z tej perspektywy przypomina minimalistyczną ‘tubę’ wiszącą nad skarpą i wyłaniającej się z pierzei zielonych drzew.
Toruńscy architekci podporządkowali budynek naturalnemu ukształtowaniu terenu. Od strony widokowej dom jest silnie przeszklony. Bezramowa stolarka z przeszklonymi w całości narożnikami i charakterystycznymi panelami przesuwnymi gwarantuje niczym niezakłócone widoki oraz wrażenie przenikania się wnętrza z ogrodem. Podobny zabieg zastosowano na piętrze – z głównej sypialni roztacza się widok na dzikie rozlewiska Wisły. Dwukondygnacyjną witrynę przesłonięto bocznymi ściankami tarasu. W ten sposób zagwarantowano domownikom całkowitą intymność bez konieczności zasłaniania okien.
Dla właścicieli kluczową rolę ogrywają widoki na pradolinę Wisły i piękną, zmienną oraz pełną życia przyrodę, dlatego zdecydowali się na tak duże przeszklenia (stanowią dużą część dolnej elewacji, ścianę szczytową oraz dwa dolne narożniki domu).
Trzon budynku, który stanowi strefa dzienna, przesunięto w stronę skarpy. Część dzienną otwarto na nasłonecznioną strefę rekreacyjną oraz panoramę pradoliny Wisły, tym samum zapewniając domownikom poczucie prywatności, komfortu i wyjątkowe widoki.
Ograniczenie konstrukcji do delikatnych, kompozytowych słupów oraz zamknięcie salonu dużym przeszkleniem zatarło granicę między wnętrzem a ogrodem.
Otwartą przestrzeń otoczono kontrastującymi z nią dwiema pełnymi bryłami – poprzeczną, która pełni funkcję zaplecza i oddziela domowników od strefy publicznej i drogi dojazdowej, oraz piętra, w której mieszczą się sypialnie. Charakterystyczne okna doświetlają pokoje na piętrze, uplastyczniają elewację budynku i kadrują widoki na zieleń.
Dom na skarpie otrzymał nagrodę prezydenta miasta Torunia – tytuł Obiekt Roku edycja 2019-2020 w kategorii zespoły i pojedyncze budynki mieszkalne wielorodzinne i jednorodzinne. Był również nominowany do prestiżowej Nagrody Roku SARP 2021 w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny.
Źródło: soia.com.pl
Opracowanie: AB