Najlepsze domy w Polsce: Dom w Szałszy

Proste rozwiązania, naturalne materiały i minimalne zużycie energii to cechy tego ekologicznego domu, który stanął w okolicy Gliwic.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom w Szałszy koło Gliwic zaprojektowali Agnieszka Ziębik i Grzegorz Ziębik z pracowni architektonicznej projekt_DwA. Otoczenie, czyli rozwijające się podmiejskie osiedle domów jednorodzinnych o bardzo zróżnicowanej w formie, gabarytach i kolorystyce, nie stanowiło dla nich punktu odniesienia. O charakterze miejsca zdaniem projektantów zdecydowały natomiast widoki na XIX-wieczny pałac z założeniem parkowym, stadninę koni z rozległymi pastwiskami i lasy. Stąd pomysł, aby zwrócić się właśnie ku terenom otwartym.

Koncepcja pracowni projekt_DwA zakładała uniezależnienie się od miejsca – kontekstu urbanistycznego – współistnienie z nim, ale bez wchodzenia w dialog.

Stąd archetypiczna, przypominająca dziecięcy rysunek, prosta forma domu oraz minimalna ilość środków wyrazu. Dom „okrojono” ze wszystkiego, co zbędne. Zastosowano minimalną ilość środków wyrazu, kształtów, otworów oraz detali. Powstał budynek o prostej formie, w całości pokryty blachą aluminiową na rąbek o nieregularnym układzie.

ekologiczny dom w szałszy ekologiczny dom w szałszy ekologiczny dom w szałszy ekologiczny dom w szałszy

Zewnętrzna powłoka domu jest odporna na upływ czasu. Podkreślone wcięciem w bryle wejście wykończono drewnem, które w przeciwieństwie do blachy aluminiowej będzie się zmieniać wraz z upływem czasu – materiał będzie się zużywać, zostaną na nim ślady po zmianach pogody. – Wszystko to wzbogaci budynek, wprowadzi do niego „narrację czasu” – opowiadają architekci.

Po drugiej stronie budynku podobne wcięcie w bryle pozwoliło na stworzenie zadaszonego tarasu, z którego rozpościerają się widoki na stadninę, łąki i las.

Otwory okienne, które wyglądają jakby były swobodnie rozmieszczone na elewacjach, zaprojektowano tak, aby z wnętrza domu kadrowały konkretne widoki.

ekologiczny dom w szałszy ekologiczny dom w szałszy

Dom wybudowano w prefabrykowanej technologii szkieletowej, która pozwoliła na szybką realizację stanu surowego oraz swobodne kształtowanie i perforowanie ścian.

Drewniany dom to rozwiązanie ekologiczne, zdrowe dla ludzi, zgodne z naturą i nieingerujące negatywnie w środowisko. Drewno i blacha aluminiowa są materiałami podlegającymi recyklingowi.

Ekologiczne budownictwo nie musi wiązać się z instalacją kosztownych systemów, korzystaniem z niezliczonej ilości czujników i aparatury. Prostota (ale nie ubogość) rozwiązań, naturalne materiały, minimalne zużycie energii do budowy oraz eksploatacji domu mogą stać się optymalnym rozwiązaniem dla zrównoważonego budownictwa – mówią architekci z pracowni projekt_DwA.

ekologiczny dom w szałszy ekologiczny dom w szałszy ekologiczny dom w szałszy ekologiczny dom w szałszy ekologiczny dom w szałszy

Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni (135 m²), wnętrza domu w Szałszy są bardzo przestronne. Dzięki odpowiedniej ilości okien, ich przemyślanej formie i lokalizacji są również dobrze doświetlone.

Rozplanowanie wnętrz podporządkowano potrzebom właścicieli. Życie rodzinne toczy się w otwartej strefie dziennej zajmującej przestrzeń dwóch kondygnacji.

Jej centrum stanowią kuchnia i jadalnia. Sypialnie usytuowano na piętrze, wzdłuż korytarza, z którego przez wewnętrzne okna można obserwować strefę dzienną.

ekologiczny dom w szałszy ekologiczny dom w szałszy
ekologiczny dom w szałszy
Zdjęcia: PREFA/ Croce & Wir

Źródło: projekt_DwA pracownia architektoniczna
Opracowanie: AB

DESIGN