Najlepsze domy w Polsce: Dom zerokosztowy

Jednorodzinny, parterowy dom, który stanął w Warszawie, został zaprojektowany przez pracownię Eureka Architekci. Właścicielka oraz projektanci od samego początku dążyli do tego, aby wszystkie rozwiązania w budynku były dokładnie przemyślane – ekologiczne i energooszczędne.
Ważną decyzją było wykorzystanie gotowych, prefabrykowanych elementów. Dzięki temu znacznie skrócono czas budowy domu.
Prosta bryła i plan zbliżony do kwadratu pozwoliły na zminimalizowanie powierzchni ścian zewnętrznych. Bardzo mocne ściany wykonane z prefabrykowanych elementów keramzytobetonu mają zaledwie 15 cm i są ocieplone grubą warstwą styropianu, dzięki czemu doskonale trzymają ciepło.




Energia elektryczna i cieplna w domu zerokosztowym pozyskiwana jest z paneli fotowoltaicznych, które znajdują się na dachu.
Aby zoptymalizować ich działanie i zapewnić najlepszą ekspozycję na słońce, zdecydowano się na dwuspadowy dach o kącie nachylenia 25 stopni. Latem fotowoltaika wytwarza więcej niż dom jest w stanie wykorzystać, dlatego nadwyżki są oddawane do sieci. Natomiast zimą panele generują mniej energii, więc budynek uzupełnia niedobory z sieci.




Rozwiązania zastosowane w domu zerokosztowym pozwoliły znacznie obniżyć rachunki za prąd. Właścicielka do tej pory zapłaciła jedynie 200 zł – koszt rocznej opłaty za utrzymanie sieci elektrycznej. Sam koszt instalacji fotowoltaicznej wyniósł natomiast około 40 tys. zł. Budynek został doceniony przez firmę Fronius – zwyciężył w kategorii „Najlepsza instalacja z zarządzaniem energią 2019”. W konkursie na najlepsze instalacje fotowoltaiczne oceniano m.in. techniczną poprawność realizacji oraz estetykę wykonania.




Źródło: eurekaarchitekci.info
Opracowanie: AB