Najlepsze domy w Polsce: FAN-CY-HOUSE – dom inspirowany wiatrakiem
Oryginalny, parterowy budynek, który znajduje się na jednym z łódzkich osiedli domów jednorodzinnych, powstał według koncepcji Mariusza Wojtczaka i Izabeli Markowskiej z pracowni 3DPROJEKT architektura. Architekci zaprojektowali ekstrawagancką bryłę, która współgra z sąsiednimi budynkami o tradycyjnych, diagonalnych dachach.
To, co wyróżnia FAN-CY-HOUSE na tle typowej, podmiejskiej zabudowy, to nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i zdecydowanie nieszablonowy wygląd.
Inspiracją dla bryły był kształt działki przypominający trapez. Na decyzję wpłynęła także sama idea wyraźnego wydzielenia stref funkcjonalnych. Ostatecznie powstał trójskrzydłowy rzut inspirowany wiatrakiem, w którym każda część domu – dzienna, nocna i garażowa – została wpisana w kształt wydłużonego trapezu o krawędziach równoległych do boków działki.
– Szukając zależności przestrzennych, powieliliśmy geometryczny kształt rzutu każdego skrzydła również w trzecim wymiarze, wieńcząc poszczególne elewacje domu skośnymi gzymsami. Ukształtowana w ten sposób kalenica dodała całej bryle dynamizmu – komentuje Mariusz Wojtczak.
Ze względu na skomplikowaną bryłę FAN-CY-HOUSE architekci zdecydowali się na nietypowe rozwiązania konstrukcyjne, np. wielkoformatowe prefabrykaty keramzytobetonowe. Każdą ścianę dostarczono na budowę jako gotowy element z zintegrowanym zbrojeniem, przygotowanymi otworami oraz rozprowadzeniem instalacji elektrycznej.
Dzięki nowoczesnej technologii i wykorzystaniu dwunastocentymetrowych ścian konstrukcyjnych powstała oszczędna oraz wytrzymała konstrukcji o doskonałych parametrach termicznych.
– Do pokrycia fasady budynku wykorzystaliśmy rdzewiejącą blachę Cor-Ten – stal o podwyższonej wytrzymałości na warunki atmosferyczne, zmieniającą swój kolor, stopniowo pokrywając się rudym nalotem. Materiał został użyty także na wrotach garażowych, zlicowanych z zewnętrzną płaszczyzną fasady, w rezultacie tworząc na elewacji rdzawy prostokąt, przypominający ślad po brakującym czwartym skrzydle. W tym miejscu zaprojektowaliśmy obszerną, reprezentacyjną strefę wejściową, stanowiącą oś obrotu całego założenia kompozycyjnego – opowiada o realizacji Izabela Markowska.
Źródło: 3dprojekt.com.pl
Opracowanie: AB