Najlepsze polskie domy: Dom na Łące
Architekci z warszawskiego studia 81.WAW.PL stanęli przed zadaniem zaprojektowania domu, który całkowicie wpisuje się w krajobraz działki budowlanej. Stworzyli Dom na Łące – budynek, który został wkomponowany w kwitnącą łąkę w taki sposób, że niemal się z nią zlewa. Wrażenie to udało się osiągnąć, wpisując dach w naturalne uformowanie terenu.
To właśnie ten element budynku okazał się kluczowym i tym najbardziej charakterystycznym.
Za sprawą niecodziennego ukształtowania terenu działki – płaskiej od strony ulicy i delikatnie spadzistej od strony jeziora – architektom udało się ukryć budynek przed wzrokiem przechodniów i przejezdnych. Z kolei spadzistość terenu pozwoliła na stworzenie jednej z kondygnacji, która otwiera się na piękne jezioro.
Biała fasada domu pełni funkcję neutralnego obramowania, nie odciągając uwagi ani od wyjątkowego dachu, ani od zachwycających okolicznych krajobrazów. Od strony ulicy dom sprawia wrażenie niedostępnego i tajemniczego. Nie ma tu wielu przeszkleń – zdecydowano się na jedno, które pełni rolę głównego wejścia. Zupełnie inaczej kwestia ta przedstawia się z drugiej strony budynku.
Tutaj przeszklona jest niemal cała fasada budynku, dzięki czemu jego wnętrza zdają się chłonąć rozciągające się za oknami widoki.
Duże, panoramiczne okna doświetlają i optycznie powiększają wnętrze.
Wnętrza domu zostały podzielone na dwie części. Z holu przechodzi się z jednej strony do strefy dziennej z jadalnią, kuchnią, salonem oraz wewnętrznym tarasem, na którym cały rok cieszyć się można bliskością natury, a z drugiej do części sypialnianej i łazienkowej.
Pod dachami, które pokryte są łąką, stworzono miejsce na pomieszczenia techniczne oraz garaż.
Dwie rampy po obu stronach budynku pełnią dwie różne funkcje – jedna służy do wjazdu do garażu, a druga do wyjazdu. Dzięki temu właściciele nie muszą obawiać się wyjeżdżania z garażu tyłem po górkę. Auto zaparkować można także pod fragmentem budynku znajdującym się pomiędzy rampami.