Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze polskie domy: Dom na Łące

Kolejny zachwycający projekt architektów ze studia 81.WAW.PL
.get_the_title().

Architekci z warszawskiego studia 81.WAW.PL stanęli przed zadaniem zaprojektowania domu, który całkowicie wpisuje się w krajobraz działki budowlanej. Stworzyli Dom na Łące – budynek, który został wkomponowany w kwitnącą łąkę w taki sposób, że niemal się z nią zlewa. Wrażenie to udało się osiągnąć, wpisując dach w naturalne uformowanie terenu.

To właśnie ten element budynku okazał się kluczowym i tym najbardziej charakterystycznym.

Za sprawą niecodziennego ukształtowania terenu działki – płaskiej od strony ulicy i delikatnie spadzistej od strony jeziora – architektom udało się ukryć budynek przed wzrokiem przechodniów i przejezdnych. Z kolei spadzistość terenu pozwoliła na stworzenie jednej z kondygnacji, która otwiera się na piękne jezioro.

Źródło: 81.waw.pl

Biała fasada domu pełni funkcję neutralnego obramowania, nie odciągając uwagi ani od wyjątkowego dachu, ani od zachwycających okolicznych krajobrazów. Od strony ulicy dom sprawia wrażenie niedostępnego i tajemniczego. Nie ma tu wielu przeszkleń – zdecydowano się na jedno, które pełni rolę głównego wejścia. Zupełnie inaczej kwestia ta przedstawia się z drugiej strony budynku.

Tutaj przeszklona jest niemal cała fasada budynku, dzięki czemu jego wnętrza zdają się chłonąć rozciągające się za oknami widoki.

Duże, panoramiczne okna doświetlają i optycznie powiększają wnętrze.

Źródło: 81.waw.pl

Wnętrza domu zostały podzielone na dwie części. Z holu przechodzi się z jednej strony do strefy dziennej z jadalnią, kuchnią, salonem oraz wewnętrznym tarasem, na którym cały rok cieszyć się można bliskością natury, a z drugiej do części sypialnianej i łazienkowej.

Pod dachami, które pokryte są łąką, stworzono miejsce na pomieszczenia techniczne oraz garaż.

Dwie rampy po obu stronach budynku pełnią dwie różne funkcje – jedna służy do wjazdu do garażu, a druga do wyjazdu. Dzięki temu właściciele nie muszą obawiać się wyjeżdżania z garażu tyłem po górkę. Auto zaparkować można także pod fragmentem budynku znajdującym się pomiędzy rampami.

Źródło: 81.waw.pl

DESIGN