Najlepsze wnętrza: modernistyczny styl na warszawskim Żoliborzu
Projekt wnętrza apartamentu na warszawskim Artystycznym Żoliborzu pracowni KAEL Architekci powstał z myślą o młodych osobach, którym bardzo zależało na posiadaniu nietuzinkowego mieszkania w stylu modernistycznym. Powierzchnia całego mieszkania to 160 m2, z czego parter ma 95 m2, a piętro 65 m2. Mieszkanie dla dwójki dorosłych, dwójki małych dzieci oraz dwóch psów dało sporo miejsca na popis możliwości założycieli KAEL Architekci. Nowoczesne osiedle nawiązuje do modernistycznych tradycji, tego też w projektach szukali przyszli mieszkańcy tego dwupoziomowego mieszkania.
Elementami wyróżniającym wnętrze są zaokrąglone krawędzie, oryginalne meble oraz przepiękne kręte schody. Na jednej ze ścian pojawi się mural Chazmego, uznanego artysty streetartowego.
F5: Czy zaokrąglone ściany to jest wasze dzieło? Jeśli tak to skąd pomysł, jak powstały?
Michał Litwin, KAEL Architekci: Jest to nasze dzieło. W pierwotnym układzie zaproponowanym przez dewelopera nie występowały żadne zaokrąglenia. Zaokrąglenia narożników wpisują się w kształt spiralnych schodów, które były najbardziej optymalną formą w tym układzie mieszkania i przestrzeni dostępnej na klatkę schodową. Dodatkowo wpisują się w zaokrąglone narożniki występujące w polskim modernizmie, do którego nawiązywali twórcy osiedla. My natomiast dążyliśmy do tego, by mieszkanie wpisywało się w ten kontekst.
Uwagę przykuwają piękne schody przypominające te w modernistycznych kamienicach. Jak powstały?
Forma schodów wynikająca z ich lokalizacji wyznaczonej przez dewelopera i rozmiaru otworu w stropie szybko stała się istotnym elementem całego projektu. Są stworzone z prefabrykowanych elementów betonowych, następnie gipsowanych i pokrytych gładzią. Na biegu schodów została położona miękka wykładzina podłogowa. Istotne dla nas były odczucia z chodzenia boso po całym mieszkaniu – na parterze mamy więc betonową podłogę, na piętrze jest to drewniana jodła, a na schodach miękka wykładzina. Beton wbrew pozorom nie jest zimnym i nieprzyjemnym materiałem.
Dwupoziomowy apartament charakteryzuje się otwartą przestrzenią dzienną, w której podziały są wyznaczone przez zaprojektowaną zabudowę i meble. Strefa master – sypialnia, garderoba oraz łazienka, zostały oddzielone przesuwną szklaną ścianką, co maksymalizuje poczucie przestrzeni.
Mieszkanie jest dobrze doświetlone dzięki licznym oknom wychodzącym na różne strony świata. Część pełniąca funkcję salonu posiada dodatkowo dwukondygnacyjne przeszklenie oraz wysoki sufit – dzięki antresoli znajdującej się piętro wyżej.
Minimalistyczne kręcone schody dodają niepowtarzalnego charakteru, a także pozwalają na oszczędność miejsca.
Drugi poziom apartamentu pełni głównie funkcję prywatnej strefy oraz przestrzeni do pracy. Udało się tu wygospodarować przestrzeń na saunę z widokiem na panoramę Warszawy poprzez zastosowanie lustra weneckiego.
Dzięki temu ciekawemu zabiegowi przebywanie w saunie nie jest monotonne, a przy tym nie cierpi na tym prywatność osób korzystających z niej.