Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Największy drewniany budynek w Islandii powstanie na miejscu wysypiska śmieci w Reykjaviku

Niskoemisyjny budynek o nazwie Living Landscape zaprojektowały pracownie architektoniczne Jakob+MacFarlane i T.ark. Całość zostanie wykonana z drewna klejonego warstwowo.
.get_the_title().

Konstrukcja o powierzchni 26 tys. metrów kwadratowych, której ukończenie zaplanowano na 2026 rok, będzie największym drewnianym budynkiem w Islandii. Projekt Living Landscape to efekt współpracy francuskiego studia Jakob+MacFarlane i islandzkiego biura T.ark.

Inwestycja ma tchnąć nowe życie w zaniedbany do tej pory obszar Reykjaviku i stanowić przykład dla kolejnych tego typu realizacji.

Budynek będzie pełnił wiele funkcji. Znajdą się w nim zarówno specjalne mieszkania dla studentów, jak i osób starszych oraz rodzin, przestrzenie biurowe, placówki opieki dziennej oraz lokale usługowe. – Projekt odtwarza fragment autentycznego naturalnego krajobrazu na zanieczyszczonej ziemi, aby zrekompensować lata zanieczyszczeń i naprawić szkody wyrządzone przez człowieka w tym, co kiedyś było pięknym nadmorskim krajobrazem – tłumaczą architekci z biura Jakob+MacFarlane.

Projekt jest zwycięzcą konkursu Reinventing Cities, który został zorganizowany przez globalną sieć C40 Cities w celu zachęcenia do przekształcania niewykorzystywanych przestrzeni miejskich w myśl zrównoważonego rozwoju. Projekty mają pomóc obszarom miejskim w osiągnięciu celów Porozumienia paryskiego z 2015 roku w sprawie zmian klimatu poprzez minimalizację emisji dwutlenku węgla.

Program Reinventing Cities zachęca do minimalizowania zarówno węgla wcielonego – emisji powstających podczas produkcji materiałów i budowy – jak i węgla operacyjnego, czyli emisji spowodowanych użytkowaniem budynku.

Jakob+MacFarlane i T.ark dążą do osiągnięcia zerowej emisji netto, co oznacza wyeliminowanie wszystkich możliwych emisji i zrównoważenie tych, których nie da się wyeliminować, poprzez usunięcie węgla z atmosfery. Według architektów Jakob+MacFarlane zostanie to osiągnięte częściowo dzięki zastosowaniu prefabrykowanej konstrukcji z drewna laminowanego krzyżowo (CLT).

Konstrukcja CLT redukuje ilość węgla wcielonego ścian zewnętrznych o prawie 80 proc. w porównaniu z typową konstrukcją betonową stosowaną w Islandii – wyjaśniają przedstawiciele studia. – Pozostałe emisje wcielone zostaną skompensowane poprzez odzyskiwanie mokradeł lub leśnictwo, dzięki czemu budynek będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Wśród innych materiałów użytych w budynku znajdą się Panoblocs, czyli rodzaj prefabrykowanych i izolowanych paneli ściennych z drewnianą warstwą zewnętrzną, które łatwo można usunąć i dopasować. Eksploatacyjna emisja dwutlenku węgla przez Living Landscapes ma być minimalna dzięki wysokim poziomom izolacji i zastosowaniu systemów odzyskiwania ciepła odpadowego oraz ogrzewania podłogowego sterowanego termostatem. Energia, której budynek będzie potrzebować, pochodzić będzie z istniejącej sieci elektrycznej i cieplnej zasilanej przez odnawialne źródła energii wodnej i geotermalnej.

Kluczową częścią projektu będzie również przywrócenie przyrody na teren dawnego składowiska odpadów.

Na dachu znajdzie się ogród i farma, a duży centralny dziedziniec pokryje park dla mieszkańców. – Idea życia z naturą i wokół niej jest kluczowa dla naszego projektu – podkreślają architekci z Jakob+MacFarlane. Dziedziniec będzie wzorowany na islandzkich krajobrazach, z mieszanką skał, wody i roślin, co ma również przyciągnąć potrzebne dla równowagi ekosystemu owady i ptaki. – Naszym celem jest stworzenie w pełni funkcjonującego lokalnego ekosystemu złożonego z ziemi i skał, wody i roślin, owadów i ptaków. Chroniona przed zamarzaniem przez ciepło geotermalne, ta zielona oaza rozwinie swój własny mikroklimat i, miejmy nadzieję, stanie się nowym generatorem życia.

Zdjęcia: jakobmacfarlane.com
Tekst: AD

DESIGN