Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowe budynki, na których powstanie warto czekać w 2023 roku

Światowa architektura wzbogaci się w tym roku o kilka niezwykłych projektów.
.get_the_title().

W 2023 roku ostatniego etapu realizacji doczeka się wiele ważnych architektonicznych projektów. Poniżej zebraliśmy dla Was 5 takich rozrzuconych po świecie miejsc, które mogą okazać się szczególnie przełomowe. O ich znaczeniu niech świadczy fakt, że do piątki nie załapała się m.in. słynna Biblioteka Narodowa Izraela.

1. Abrahamic Family House, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

W dzisiejszym podzielonym świecie bardzo ważna jest przestrzeń do przyjaznego dialogu międzyreligijnego. Taki właśnie projekt materializuje się w Abu Zabi.

Ogromne centrum międzywyznaniowe ma zagwarantować każdej z trzech religii (islam, chrześcijaństwo, judaizm) dokładnie taką samą pod względem wielkości budowlę.

Oprócz zrównania znaczenia kościoła, meczetu i synagogi znajdzie się tam też strefa czwarta – przeznaczona do rozmów.

2. Wielkie Muzeum Egipskie, Giza, Egipt

Ponad 480 tys. metrów kwadratowych, ogrom historycznych zabytków, koszt ponad 1 mld dolarów. Wiele wskazuje na to, że nowoczesne Muzeum Egipskie, którego otwarcie odwlekane jest już od dłuższego czasu, w 2023 roku w końcu zaprosi turystów w swoje progi. Przestrzenie wystawiennicze i ogromne atrium to zaledwie preludium do eksploracji świata faraonów, piramid i nie tylko.

3. Merdeka 118, Kuala Lumpur, Malezja

Drugi najwyższy budynek świata (678,9 m), zaraz po Burj Khalifa, ma zostać w pełni ukończony u schyłku roku.

Aktualnie trwają prace m.in. nad rozległym centrum handlowym u jego podstawy, mającym liczyć sobie ponad 90 tys. metrów kwadratowych powierzchni. A to nie wszystko, bo Merdeka 118 zawiera także najwyższy taras widokowy w Azji Południowo-Wschodniej czy choćby teatr na 1000 miejsc.

4. Nordo, Kopenhaga, Dania

Kolejny wart naśladowania przykład zrównoważonego projektowania w Danii. Dawna przemysłowa dzielnica Nordhavn doczekała się planu przekształcenia w 'inteligentną’ przestrzeń bazującą na zielonej energii. Symboliczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że to właśnie Kopenhaga została uznana światową stolicą architektury UNESCO 2023.

5. ARMF, Sydney, Australia

W tym przypadku wykonany zostanie dopiero pierwszy krok zwiastujący coś dużego. Mowa tu o powstającej stopniowo nowoczesnej dzielnicy Western Sydney Aerotropolis, która w założeniu ma stać się centrum gospodarczym dającym pracę ponad 100 tys. osób z branży nauki, technologii i przemysłów kreatywnych. Jej budowa związane jest z pobliskim lotniskiem, które zostanie oddane do użytku w 2026 roku, zaś pod koniec 2023 roku powstanie pierwszy budynek tej ogromnej struktury o enigmatycznej nazwie ARMF.

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: Commercial Interior Design
/ Pozostałe zdjęcia: CNN

DESIGN