Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak dziś projektuje się najbardziej zrównoważone budynki w Polsce?

Skanska zrealizowała pierwszy film z serii 'Urban Legends', w której uświadamia siłę oddziaływania architektury na przestrzeń, ludzi i model życia kolejnych pokoleń. Sprawdźcie, jakie koncepcje stały za projektem ekologicznego biurowca Nowy Targ we Wrocławiu.
.get_the_title().

Zmiany klimatyczne to fakt. Przyczyniają się do nich także budynki. Generują zanieczyszczenia zarówno w trackie budowy, użytkowania, jak i podczas rozbiórki. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) informuje, że budynki generują aż 39 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zagrożenie dla środowiska naturalnego stanowi też samo pozyskanie materiałów budowlanych, m.in. ze względu na zużywanie zasobów naturalnych, zanieczyszczanie wody, produkcję odpadów i wpływ na zmiany krajobrazu w miejscu wydobycia.

Naturalnym kierunkiem rozwoju architektury jest więc wdrażanie ekologicznych rozwiązań oraz inwestowanie w alternatywne technologie pozyskiwania energii. Dziś budynki wymagają zmiany sposobu dotychczasowego myślenia o projektowaniu.

Architekci, projektanci czy przedsiębiorstwa budowlane coraz bardziej zdają sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, wpływ na nasze zdrowie, ale też na życie kolejnych pokoleń. Szukają sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej budynku czy wykorzystanie materiałów neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju w budownictwie muszą brać pod uwagę cały proces – poprzez projektowanie, budowę, cykl życia budynku aż po jego rozbiórkę.

Wpisanie architektury w istniejącą tkankę miasta, a szczególnie w kontekst miejsca o wyrazistym charakterze oraz bogatej historii, to kolejne ważne wyzwania. Z taką inwestycją we Wrocławiu świetnie poradziła sobie Skanska – firma od lat zaangażowana w tworzenie zrównoważonych i zdrowych przestrzeni. Siedmiokondygnacyjny budynek Nowy Targ dostarczył miastu prawie 22 tys. mkw. nowoczesnej i wygodnej powierzchni biurowo-usługowej w doskonałej lokalizacji, w centrum miasta.

W biurowcu Nowy Targ, za którego projekt odpowiada Maćków Pracownia Projektowa, połączono historię ze współczesnością. Powstał ponadczasowy budynek o unikalnej fasadzie i wnętrzu pełnym innowacji, który tworzy nie tylko komfortowe miejsca do pracy, ale też otwartą i przyjazną mieszkańcom Wrocławia przestrzeń miejską.

– Chcieliśmy, aby budynek wyróżniał się wielkomiejską architekturą o dobrej, dostosowanej do otoczenia skali, co jest niezwykle istotne w tak wymagającej lokalizacji. Mamy nadzieję, że żywe partery, pełne sklepów i usług dostępnych dla mieszkańców również po godzinach pracy biur, wpłyną na ożywienie przestrzeni publicznych wokół obiektu. Staraliśmy się stworzyć model biurowca, który daje coś miastu – mówi Zbigniew Maćków, główny projektant inwestycji i właściciel Maćków Pracowni Projektowej. Architekt związany z Wrocławiem ma na swoim koncie najważniejsze branżowe nagrody, w tym Honorową Nagrodę SARP, czyli najwyższe wyróżnienie przyznawane polskim architektom za całokształt twórczości oraz wiele niezwykle ważnych dla miasta, znakomitych realizacji. Więcej o Nowym Targu oraz zmianach, jakie następują dzisiaj w projektowaniu, Zbigniew Maćków opowiedział w filmie będącym pierwszą częścią kampanii Skanska – „Urban Legends”.

Biurowiec, który stanął w centrum Wrocławia, został świetnie wkomponowany w otoczenie. Budynek nie tylko nazwą nawiązuje do placu Nowy Targ, historycznego punktu kupieckiego miasta. Inspirując się handlowym dziedzictwem miejsca i ideą projektowania proponowaną przez Jana Gehla, zaaranżowano pierzeje w formie butikowej – z wieloma wąskimi i różnorodnymi witrynami, które kryją rozmaite usługi. To architektura, która zaprasza do środka nie tylko pracowników, ale także przechodniów. Na parterze powstają kawiarnie oraz różnorodne lokale usługowe otwarte na ulicę Świętej Katarzyny i plac Nowy Targ, które ożywiają okolicę i zachęcają mieszkańców Wrocławia do spędzania tutaj czasu.

Budynek Nowy Targ to jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce.

Biurowiec zrealizowano w najwyższych standardach zrównoważonego budownictwa – świadczą o tym certyfikaty Green Building oraz LEED na poziomie Platinum (to system pomiaru dbałości o zrównoważony rozwój ekologiczno-energetyczny budynku wprowadzony przez US Green BuildingCouncil). LEED ocenia oszczędność energii, wydajność w użytkowaniu wody, poprawę warunków wewnątrz pomieszczeń, umiejscowienie obiektu oraz odpowiedzialne użycie materiałów.

W budynku Nowy Targ – po raz pierwszy w inwestycjach Skanska we Wrocławiu – zastosowano system belek chłodzących, które nie wymagają zasilania, więc gwarantują energooszczędność.

Kolejnym wyróżnikiem biurowca jest jego skandynawskie lobby. Otwarte i nasłonecznione, którego wnętrze kojarzy się ze szwedzkim letnim domem. Dzięki temu zwykła przestrzeń recepcyjna została zmieniona z miejsca przechodniego na przyjazne i powitalne. Dodatkowo do wnętrza budynku zaprasza nie tylko przestronny, dwukondygnacyjny hol wejściowy, ale także intrygująca sztuka wrocławskiego artysty. Artystyczna instalacja „Rój 2.0” Łukasza Cekasa Bergera powstała z 560 prętów ze stali nierdzewnej. Inspiracją do stworzenia tej dynamicznej formy była ławica szpaków. – Rzeźba w holu dokonanie pokazuje sposób, w jaki chcemy, żeby budynki rozmawiały czy współpracowały ze współczesną sztuką – podkreśla architekt Zbigniew Maćków.

Biurowiec  został doceniony w głosowaniu internautów i zdobył Nagrodę Architektoniczną tygodnika „Polityka”. Znalazł się także na krótkiej liście w międzynarodowym konkursie The Plan Award 2020.

Zdjęcia: materiały prasowe Skanska
Tekst: AB

DESIGN