Obierki z ziemniaków materiałem przyszłości?

Ekologiczna i zdrowa alternatywa dla płyt MDF.
.get_the_title().

Płyty MDF, tak często wykorzystywane w budownictwie, przy wykończeniach wnętrz i produkcji mebli, są nie tylko szkodliwe dla człowieka, ale i dla środowiska naturalnego. Londyńscy designerzy Rowan Minkley i Robert Nicoll we współpracy z naukowcem Gregiem Cooperem stworzyli ciekawą alternatywę.

Jej podstawę stanowią obierki z ziemniaków.

Źródło: Dezeen

W pełni biodegradowalny, ekologiczny i przyjazny ludzkiemu zdrowiu materiał, który jego pomysłodawcy nazwali “Chip(s) Board”, jest wolny od toksycznych żywic, chemikaliów i formaldehydu.

Projektanci chcieli stworzyć produkt, który mógłby zwalczyć zarówno marnotrawstwo materiałów budowlanych, jak i resztek żywności.

Rezultat – imitujący drewno materiał z ziemniaczanych obierków.

Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen

Materiał powstaje po zmieszaniu środka wiążącego z włóknami, w tym przypadku z obierkami ziemniaków. Następnie poddawany jest procesowi prasowania termicznego, w wyniku którego przyjmuje postać arkuszy. Te mogą być wykorzystane w budownictwie i produkcji mebli.

Niepotrzebny już materiał zmienić można w nawóz.

“Chip(s) Board” został już opatentowany, a designerzy stojący za tym produktem pracują też nad innymi materiałami spod znaku zero waste.

Źródło: Asian Paints

DESIGN