Obierki z ziemniaków materiałem przyszłości?

Płyty MDF, tak często wykorzystywane w budownictwie, przy wykończeniach wnętrz i produkcji mebli, są nie tylko szkodliwe dla człowieka, ale i dla środowiska naturalnego. Londyńscy designerzy Rowan Minkley i Robert Nicoll we współpracy z naukowcem Gregiem Cooperem stworzyli ciekawą alternatywę.
Jej podstawę stanowią obierki z ziemniaków.

W pełni biodegradowalny, ekologiczny i przyjazny ludzkiemu zdrowiu materiał, który jego pomysłodawcy nazwali “Chip(s) Board”, jest wolny od toksycznych żywic, chemikaliów i formaldehydu.
Projektanci chcieli stworzyć produkt, który mógłby zwalczyć zarówno marnotrawstwo materiałów budowlanych, jak i resztek żywności.
Rezultat – imitujący drewno materiał z ziemniaczanych obierków.


Materiał powstaje po zmieszaniu środka wiążącego z włóknami, w tym przypadku z obierkami ziemniaków. Następnie poddawany jest procesowi prasowania termicznego, w wyniku którego przyjmuje postać arkuszy. Te mogą być wykorzystane w budownictwie i produkcji mebli.
Niepotrzebny już materiał zmienić można w nawóz.
“Chip(s) Board” został już opatentowany, a designerzy stojący za tym produktem pracują też nad innymi materiałami spod znaku zero waste.
