Ogłoszono zwycięzców Architectural Photography Awards 2019

Zdjęcia architektury to teoretycznie bardzo prosta sprawa. Nikt tu nie musi pozować, nie trzeba czekać godzinami w bezruchu w krzakach na idealny moment, starając się nie spłoszyć fotografowanego obiektu czy trzymać palca na spuście migawki, żeby mieć pewność, że złapiemy ten jeden, jedyny doskonały moment.
A jednak na tym polega cała sztuka, żeby takie zdjęcie potrafiło zadziwić i zafascynować odbiorcę przedstawioną na nim architekturą, niezależnie od tego, czy jest to architecture porn czy budynek jak ich wiele, który nagle jawi się nam całkowicie inaczej.

Projekt: Amanda Levete
Architectural Photography Awards to kwintesencja właśnie takiej fotografii – przemyślanej i stojącej na służbie architektury. „Zdjęcia budynków są wszechobecne: funkcjonują poza sferą architektury i designu. Możemy je zobaczyć chociażby w reklamach branży finansowej, podróżniczej, samochodowej i wielu innych. Pomimo tak dużej i częstej ekspozycji tych zdjęć, ich autorzy pozostają niewidoczni i anonimowi” – czytamy na stronie konkursu – „Te nagrody funkcjonują ponad branżami i kontynentami, pokazując ogromny talent fotografów architektury i ich umiejętność tłumaczenia finezji świata budynków i budowli. Fotograf musi umieć pokazać i wyjaśnić ich charakter, wszystkie detale i otoczenie w jasny i zrozumiały nawet dla laików sposób.”


Nagrody Architectural Photography Awards zostały w tym roku przyznane już po raz ósmy. Na tegoroczną edycję napłynęło 2000 zdjęć z 42 krajów. W konkursie mogą brać udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy robiący zdjęcia chociażby telefonem komórkowym. Jury wyłania zwycięzców w 6 kategoriach: architektura zewnętrzna, architektura wnętrz, użytkowanie budynków, duch/charakter miejsca (sense of place), portfolio i zdjęcia wykonane telefonem.

Projekt: 51N4E
Ponadto w konkursie przyznawana jest nagroda główna – The Architectural Photography Awards Overall Winner. W tym roku zdobył ją Laurian Ghinitoiu z Rumunii. Doceniono wykonane przez niego zdjęcie budynku The Twist Museum w Norwegii.

Zajęło ono też pierwsze miejsce w kategorii fotografia architektury zewnętrznej. Ghinitoiu wygrał również w dwóch innych kategoriach: portfolio i użytkowanie budynków. – Ta nagroda potwierdza to, w co głęboko zawsze wierzyłem: jeśli skupimy się na swojej pasji i jesteśmy gotowi naprawdę ciężko nad nią pracować, to rezultaty zostaną w końcu dostrzeżone i docenione – komentował zwycięzca dla magazynu Wallpaper.com. – Fakt, że moje zdjęcia spotkały się z takim uznaniem, dodaje mi skrzydeł i motywuje do dalszej pracy. Mam też nadzieję, że stanę się przykładem dla innych, że warto podążać za swoimi marzeniami, tak samo jak w przeszłości takimi przykładami były dla mnie prace innych twórców.






Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć, które znalazły się na shortliście konkursu:
Więcej informacji o nagrodzie Architectural Photography Awards znajdziecie tutaj.
Zdjęcie główne: Fot. Laurian Ghinitoiu / I miejsce w kategorii architektura zewnętrzna i nagroda główna konkursu. Na zdjęciu: The Twist Museum, Kistefos Sculpture Park, Jevnaker, Norwegia / Projekt: Bjarke Ingels Group
Użyte w tekście zdjęcia: Photocrowd.com
Tekst: KD