Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

PARO, czyli słupki, które pomogą w czasie suszy

Słupki zbiorą deszczówkę, a potem nawodnią okoliczne trawniki dzięki wbudowanemu parownikowi.
.get_the_title().

O Gąska Studio, czyli Łukaszu Gąsce, Marcie Sowińskiej-Gąsce oraz Michale Gawronie, zrobiło się głośno kilka miesięcy temu, gdy ich projekt Iceland Volcano Museum został wyróżniony w międzynarodowym konkursie. Architektom nie brakuje jednak kreatywnych i oryginalnych pomysłów – jednym z nich jest PARO, czyli słupki, które pomogą w czasie suszy w mieście. „PARO to odpowiedź na jedną z wielu bolączek z jakimi zmagają się mieszkańcy miast. Jest wynikiem potrzeby dbania o wspólną przestrzeń i pielęgnacji środowiska w skali mikro” – pisze o swoim projekcie Gąska Studio. Na pierwszy rzut oka PARO wyglądają jak zwykłe słupki, których w miastach nie brakuje – z tą różnicą, że w górnej części każdego z nich znajduje się panel fotowoltaiczny.

Wewnątrz słupków PARO znajduje się zbiornik magazynujący wodę deszczową, a także ultradźwiękowy parownik. Parownik zamienia deszczówkę w parę wodną i równomiernie ją rozprowadza.

Zasilane energią słoneczną urządzenie uruchamia się cyklicznie, nawadniając okoliczne trawniki.

„Rozmieszczenie PARO na trawnikach stanowi barierę fizyczną oraz psychiczną, pozwalając przy tym na swobodne przemieszczanie się i korzystanie z tych miejsc przez mieszkańców i pieszych. To, co wyróżnia PARO od innych, tradycyjnych rozwiązań, to właściwości pomagające pielęgnować zieleń i przyspieszyć jej regenerację” – tłumaczy Gąska Studio.

PARO chroni więc miejskie trawniki na dwa sposoby – nie pozwala na nie wjechać samochodom, a jednocześnie je nawadnia.

Słupki z dwóch nasadzonych na siebie walców wykonane są z regranulatu metodą termoformowania próżniowego, co sprawia, że proces produkcji staje się krótszy i tańszy. PARO zaprojektowane zostało dla Lublina. Co ciekawe, zamysłem architektów było to, aby ich obiekt był jak najbardziej wielofunkcyjny – choć pierwotnym rozwiązaniem są więc słupki, PARO może przybrać najróżniejsze formy, w zależności od potrzeb danego miejsca. „Obiekt poza podstawową formą może występować w wynikowych wariantach takich jak: siedzisko, kosz na odpady, latarnia oraz karmnik. Różne aranżacje tych elementów pozwalają na tworzenie układów dostosowanych do potrzeb danego miejsca. Prostota konstrukcji zapewnia budżetowość projektu. Dzięki elastyczności w stosowanych materiałach okrycia można dopasowywać jednostkę do różnych charakterów przestrzeni miejskiej” – tłumaczą architekci. Więcej projektów Gąska Studio możecie zobaczyć na jego stronie internetowej.

Tekst: NS
Zdjęcia: Gąska Studio

DESIGN