Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Platner Lounge Chair: ikona designu nowoczesnej epoki

Do historii wzornictwa Warren Platner przeszedł dzięki jednej kolekcji – ale za to jakiej! Przekształcając stalowy drut w rzeźbiarską serię mebli, pokazał to, co inni skrywają pod skórą czy tkaniną.
.get_the_title().

Warren Platner ukończył architekturę w 1941 roku. Fascynowały go m.in. nowe materiały i skandynawskie wzornictwo.

Nic jednak nie rozpalało jego wyobraźni tak, jak stalowe konstrukcje.

Zdobywając doświadczenie u legendarnych architektów, jak Eero Saarinen czy Kevin Roche, Platner zaprezentował swoją przełomową kolekcję w 1966 roku. W jej skład wchodziły zrobione z niklowanych stalowych drutów taborety, stoliki i fotele. Klasykiem designu stały się zwłaszcza te ostatnie, idealnie oddające ducha lat 60.

Źródło: pinimg.com

Rzeźbiarska kolekcja meblowa natychmiast zrobiła furorę. Pręty przestały być konstrukcją, którą trzeba ukryć. Stały się wręcz synonimem elegancji. Warrenowi najbardziej zależało właśnie na subtelnym i pełnym gracji projekcie. Wyznawał zasadę, że innowacje technologiczne muszą przede wszystkim służyć elegancji formy.

Może i brzmi to zbyt poetycko, ale Platner naprawdę wyciągnął na światło dzienne duszę mebli.

Źródło: ambientedirect.com
Źródło: ambientedirect.com

Architekt i projektant sam opracował także proces produkcyjny. Nie było to łatwe – skomplikowany wzór wymagał zespawania setek stalowych prętów do okrągłych ram. Efekt był jednak wart wysiłku – spełniają one jednocześnie funkcję konstrukcyjną i dekoracyjną. Druciana podstawa tworzy wrażenie lekkości i wyrafinowania, dzięki czemu świetnie nadaje się zarówno do dużych, jak i małych przestrzeni. Unikalne i harmonijne kształty fotela zapewnia również siedzisko, formowane z poduszki z włókna szklanego i pianki lateksowej.

Ta będąca ikoną modernizmu lat 60. XX wieku kolekcja do dziś produkowana i sprzedawana jest przez firmę Knoll.

Źródło: knoll-int.com
Źródło: knoll-int.com

Tekst: Ola Oleszek

DESIGN