Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Płytki, które wyglądają jak kamienie szlachetne. Stworzono je z plastikowych odpadów

Za projektem „Plastic Stone Tiles – The Nature of Waste” stoi Enis Akiev. Metodę produkcji kolorowych płytek opracowała w ramach pracy licencjackiej w Międzynarodowej Szkole Projektowania w Kolonii.
.get_the_title().

Projekt „Plastic Stone Tiles – The Nature of Waste” składnia ludzi do zadania sobie pytania, czym właściwie są śmieci? Jak można się ich pozbyć? Temat ich nadmiaru budzi dużo emocji. Wystarczy wspomnieć tylko o dryfujących w oceanach tonach odpadków, które pozbawiają życia wiele zwierząt. Stale powstają nowe rozwiązania redukujące ilość plastiku i pomagające w jego recyklingu. Na jedno z nich wpadła studentka Enis Akiev.

Młoda projektantka w swoim dyplomowym projekcie wskazuje na to, że plastikowych odpadów nie można pozbyć się tak łatwo. Nie wystarczy, że je wyrzucimy.

Enis Akiev w projekcie „Plastic Stone Tiles – The Nature of Waste” przerabia niepotrzebny plastik na kolorowe płytki, które cieszą oko swoim pięknem i niesamowitą kolorystyką, wyglądając przy tym jak kamienie szlachetne lub lastryko.

Projektantka połączyła tworzywa sztuczne z naturą, swoją uwagę skupiając na plastiglomeracie. Plastiglomerat jest zlepkiem skał, muszel, piasku plastiku i innych przedmiotów, który przez lata jest formowany w oceanach i czasami wyrzucany na brzeg (jakiś czas temu naukowcy odkryli na Hawajach zbudowane z niego skały). Tak pod wpływem ciepła z plastikowych śmieci i piasku Akiev tworzy oryginalne płytki.

Akiev pragnie, by jej projekt zainspirował branżę wnętrzarską do szukania ekologicznych rozwiązań i sięgnięcia po wytworzone już materiały, które mogłyby zostać wykorzystane ponownie.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: instagram.com/plasticstonetiles/

DESIGN