Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Projekt budynku mieszkalnego, który odpowiada na zmiany związane z pandemią

Wspólnota, samowystarczalność, a do tego praca i dom w jednym!
.get_the_title().

Pandemia stała się dla projektantów i architektów okazją do tego, by ponownie zastanowić się nad naszym stylem życia i zaproponować zupełnie nowe, adekwatne do sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy, rozwiązania. Lockdown sprawił, że większość z nas przerzuciła się na pracę z domu.

Studio BELEM z Paryża dostrzegło tę zmianę i w odpowiedzi na nią zaprojektowało budynek łączący dom i pracę. Ale nie tylko.

Aula Modula stanowi odpowiedź na dynamicznie zachodzące zmiany – jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że dojazdy do pracy nie są dobre i dla nas, bo tracimy na nie wiele czasu, zwłaszcza gdy grzęźniemy w korkach, i dla środowiska, bo zanieczyszczenie powietrza to coraz poważniejszy problem. Podczas lockdownu wielu z nas dotkliwie sobie uświadomiło, że większość spraw obgadywanych podczas służbowych spotkań twarzą w twarz dałoby się załatwić mailowo czy przez Zooma. Z drugiej strony w tym samym czasie dostrzegliśmy też, jak ważny jest dla nas kontakt z naturą – ile nam daje spacer po lesie i jak bardzo cenimy sobie życie w harmonii z przyrodą. No i z ludźmi – wśród tych, których nam brakowało, gdy siedzieliśmy w swoich czterech ścianach, były przecież też osoby, z którymi nie łączyły nas więzy krwi.

Projekt paryskich architektów łączy te wszystkie spostrzeżenia. – Aula Modula postanawia uwolnić się od standardów i kodeksów tradycyjnego budownictwa mieszkaniowego. Aula Modula przywraca miastu środowisko naturalne, promując nowe, wspólne przestrzenie i interakcje społeczne między mieszkańcami – tłumaczą architekci. W każdym mieszkaniu znajduje się więc od razu domowe biuro – gabinet przeznaczony do pracy.

Z każdego takiego segmentu można z kolei wyjść na centralny dziedziniec i wspólny taras, co ma skłaniać do interakcji i budować poczucie wspólnoty – zarówno społecznej, jak i zawodowej.

A do tego jest zielono: nie brakuje roślinności, zapewniona jest naturalna wentylacja, zużyta przez mieszkańców woda jest ponownie wykorzystywana do podlewania roślin na dachach, a odzyskiwana energia przeznaczona jest do ogrzewania w szklarniach, gdzie mieszkańcy mogą uprawiać warzywa i owoce. W projekcie trzypiętrowego budynku znalazło się też miejsce, w którym mieszkańcy mogą uprawiać sport, a także lokale, w których będzie można otworzyć kawiarnię, browar rzemieślniczy czy studio jogi.

Zdjęcia: Studio BELEM
Tekst: NS

DESIGN