Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Projekt wieżowca, który zwalcza takie problemy współczesnego świata jak zmiany klimatu, przeludnienie i niedobory żywności

Jest połączeniem modułowych apartamentów i miejskich gospodarstw hodowlanych.
.get_the_title().

Po dwóch latach prac architekci z pracowni Studio Precht zaprezentowali projekt wieżowca, w którym poza mieszkaniami znajdują się też miejsca na uprawę warzyw i owoców. Budynek miejskiej farmy będzie można dostosowywać do potrzeb inwestorów, gdyż będzie się składać z modułowych segmentów.

Projekt ma na celu zwalczenie największych problemów, z którymi zmagają się mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. Wśród nich są niekorzystne zjawiska powstającyche w wyniku zmian klimatu, przeludnienie i niedobory żywności.

Owoce i warzywa uprawiane w budynku skrócą łańcuch dostaw, ograniczą ilość szkodliwych dla środowiska opakowań i zniwelują wykorzystywanie niezdrowych nawozów i pestycydów.

Źródło: Studio Precht
Źródło: Studio Precht

Design wieżowca kreuje organiczny, naturalny cykl: ciepło budynku jest wykorzystywane do hodowli roślin, system zbierania deszczówki przekazuje ją do systemu nawadniającego uprawy, a resztki jedzenia i odpady wykorzystywane są do produkcji naturalnych nawozów.

Wyprodukowana w budynku żywność może zostać rozdzielona między mieszkańców lub sprzedana na targu, który będzie funkcjonował w lobby na parterze.

Źródło: Studio Precht
Źródło: Studio Precht

Konstrukcja budynku powstanie z krzyżowo laminowanego drewna tworzącego system modułów, których wielkość, kształt i charakter może być indywidualnie dopasowywany do potrzeb konkretnego inwestora. W katalogu dewelopera dostępne są między innymi mieszkania pobierające energię za pomocą paneli słonecznych oraz dwukondygnacyjne apartamenty z większą powierzchnią mieszkalną.

Najmniejsze mieszkania, jakie będą dostępne w wieżowcu, mają powierzchnię 9 metrów kwadratowych i dostęp do balkonu o wielkości 2,5 metrów kwadratowych.

Źródło: Studio Precht
Źródło: Studio Precht
Źródło: Studio Precht
Źródło: Studio Precht
Źródło: Studio Precht

Tekst: AO

DESIGN