Projekty z metką “Made in China” podbijają świat designu

Ciekawe połączenie idei Zachodu z wielowiekowymi tradycjami rzemieślniczymi Chin.
.get_the_title().

W tegorocznej edycji konkursu Rising Talents Awards (nagrody dla wschodzących talentów), który co roku towarzyszy renomowanym targom designu Maison&Objet, wyróżniono sześciu młodych projektantów z Chin. W poprzednich odsłonach w blasku reflektorów stawiano talenty z Wielkiej Brytanii, Libanu czy Włoch, ale w tym roku uwaga świata designu skupiła się właśnie na Chinach, od niedawna określanych w branży jako “kopalnia kreatywnych talentów”.

Chiński design łamie stereotypy masowej produkcji niskiej jakości z metką “Made in China”.

Projektanci z Chin czerpią inspiracje z dominujących na Zachodzie trendów, łącząc je w swoich pracach z lokalnymi tradycjami rzemieślniczymi. Efekt: produkty i obiekty o współczesnym charakterze, uniwersalne, i o wysokiej jakości, która w niczym nie odbiegają od tych projektowanych przez designerów z Zachodu.

Estetyka i styl projektowania chińskich designerów są pochodnymi sytuacji gospodarczo-społecznej Chin: gwałtownego rozwoju ekonomicznego, powolnego otwierania się na świat przy jednoczesnym poszanowaniu unikatowych tradycji, obrządków i dziedzictwa kulturowego. Starają się oni znaleźć własny, silny głos w międzynarodowej społeczności świata designu.

Oto sześciu projektantów, których wyróżniono w tegorocznym konkursie Rising Talents Awards.

Frank Chou

Źródło: Maison et Objet

Frank Chou urodził się w przełomowym dla chińskiego designu okresie, kiedy nowoczesność i tradycja zaczęły się ze sobą przeplatać.

W jego eleganckich projektach widać równowagę pomiędzy estetyką Wschodu i Zachodu.

Jednym z flagowych produktów autorstwa Chou jest fotel Middle, którego design zainspirowały tradycyjne chińskie siedziska z bambusa.

Źródło: Indesignlive.hk

Studio Franka Chou działa w oparciu o ideę zrównoważonego designu i wspiera edukację artystyczną i techniczną, angażując się w organizację wymian międzykulturowych i targów projektowania.

Mario Tsai

Źródło: Maison et Objet

Mario Tsai to designer, którego studio działa w oparciu o szeroko zakrojone badania nad materiałami, technikami i innowacyjnymi rozwiązaniami projektowymi. Tworzy produkty, które, poza wartością estetyczną, mają wnieść coś pozytywnego do społeczeństwa i środowiska naturalnego.

Źródło: Design Milk

W procesie projektowanym stara się wykorzystywać mniej materiałów i odkrywać ich szersze spektrum zastosowań.

Tak Mario Tsai interpretuje ideę zrównoważonego designu.

Ximi Li

Źródło: Maison et Objet

Założyciel marki mebli URBANCRAFT, Ximi Li w swoich pracach stara się odkryć i zintegrować unikatowe elementy kultur z różnych zakątków świata.

Jednym z kluczowych produktów, które oddają estetykę i styl Li, jest toaletka Jiazhuang, inspirowana tradycyjnymi chińskimi szkatułka na biżuterię. Wykonana została ze stali, skóry i drewna dębowego.

Hongjie Yang

Źródło: Maison et Objet

Hongjie Yang zdobył wykształcenie na prestiżowej Akademii Designu w holenderskim Eindhoven. W swoich pracach skupia się na granicy, która oddziela to, co naturalne, od tego, co stworzone ludzką ręką.

Źródło: 1stDibs

Produkty jego autorstwa swoim designem nawiązują do obiektów występujących w naturze, ale wykonane zostały z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów powstałych w wyniku działalności ludzkiej.

Studio Bentu

Źródło: Maison et Objet

Designerzy ze studia Bentu adresują problem śmieci i odpadów produkowanych w wyniku szybkiego rozwoju gospodarczego Chin.

Projektują z wykorzystaniem materiałów z odzysku o unikatowym pochodzeniu, takich jak żużel, popiół kostny czy kawałki ceramiki.

W tym duchu utrzymana jest jedna z flagowych kolekcji marki, “Wreck”, w skład której wchodzą stoły, klosze lamp i siedziska wykonane z mieszaniny odpadów ceramicznych i betonu.

Chen Furong

Źródło: Maison et Objet

Chen Furong, założyciel marki WUU, współpracuje z lokalnymi artystami i cieślami z regionu Fuzhou, łącząc w swoich pracach chińskie tradycje rzemieślnicze z zaawansowanymi technologiami produkcyjnymi.

Produkty od WUU – elementy oświetlenia i meble – powstają w wyniku zastosowania nowoczesnych materiałów w tradycyjnym procesie projektowym. Cechują się one ponadczasowym designem i pięknem.

Tekst: AO

DESIGN