Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Przeglądamy portfolia zgłoszone w konkursie Mazda Design Experience. Dziś prezentujemy prace Pauliny Haraś

Już tylko do 31 października możecie zgłosić się do konkursu Mazda Design Experience 2020/21, w którym do wygrania jest 20 tys. złotych.
.get_the_title().

Mazda Design Experience 2020/21 to jedenasta edycja konkursu dla młodych projektantów. Kto może wziąć udział w rywalizacji o główną nagrodę, czyli 20 tys. złotych? Mazda szuka najciekawszych, najbardziej kreatywnych i innowacyjnych młodych designerów. Do udziału zaproszeni są studenci oraz absolwenci kierunków projektowych, artystycznych i technicznych, którzy w dniu 31 października 2020 roku nie będą mieli ukończonych 30 lat.

Termin przysyłania zgłoszeń mija 31 października 2020 roku, a ogłoszenie wyników I etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21 nastąpi w grudniu 2020 roku.

Hasłem tegorocznej edycji jest reKREACJA, a główną inspiracją Mazda MX 30 – pierwszy w pełni elektryczny model marki. Zanim wyślecie zgłoszenia w formie portfolio swoich dotychczasowych prac, koniecznie dowiedzcie się więcej o tegorocznej edycji konkursu i przeczytajcie, jak interpretować hasło reKREACJA.

Czekając na zakończenie I etapu, pokazujemy najciekawsze portfolia młodych projektantów, którzy do tej pory zgłosili się do konkursu. Zaznaczamy, że to subiektywny wybór redakcji F5, który nie wypłynie na wyniki, ale pozwoli wam lepiej poznać obiecujących, kreatywnych młodych designerów. Mamy nadzieję, że nasze rozmowy zainspirują was do wysyłania zgłoszeń.

Na nasze pytania odpowiedziała Paulina Haraś, uczestniczka konkursu Mazda Design Experience 2020/21.

F5: Konkurs Mazda Design Experience 2020/21 odbywa się pod hasłem reKREACJA. Może ono oznaczać tworzenie od nowa z materiału wcześniej już użytego, nadanie obiektom nowej jakości, szukanie dla nich nowej formy. Ale reKREACJA to też tworzenie na nowo nas samych, poprawianie formy naszego ciała i umysłu. Czy i w jaki sposób Twoje prace podejmują te tematy?

Paulina Haraś:
Moje prace podejmują temat reKREACJI, ponieważ dążę do tego, by w istotny sposób przyczyniały się do poprawy jakości życia oraz rozwiązywały problemy, które towarzyszą nam na co dzień. Polepszenie jakości życia wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, a także na poprawę formy naszego ciała i umysłu. Moim zdaniem w centrum procesu projektowego stoją ludzie, a właściwie ich potrzeby, dlatego tak istotna dla mnie jako projektantki jest dokładna obserwacja.

Projektujesz zarówno wnętrza, jak i przedmioty użytkowe. Gdzie szukasz inspiracji?

Szukam inspiracji w otaczającej codzienności. Staram się ją uważnie obserwować i analizować. Stąd czerpię pomysły i reaguję na to, co dzieje się w społeczeństwie. Moje projekty powstają po to, by rozwiązywać aktualne problemy, są odpowiedzią na różnorodne potrzeby użytkowników.

Restauracja kuchni molekularnej, proj. Paulina Haraś
Przestrzeń biurowa, proj. Paulina Haraś
Toaleta dla osób niepełnosprawnych, proj. Paulina Haraś

Coraz więcej osób określa się jako współczesnych nomadów – przemieszczają się z miejsca na miejsce, nie osiadając nigdzie na stałe, łączą pracę z podróżowaniem po świecie. Jakich przedmiotów Twoim zdaniem potrzebuje tak mobilne społeczeństwo?

Mobilne społeczeństwo potrzebuje produktów, które zapewnią im właśnie możliwość bycia mobilnym oraz będą maksymalne funkcjonalne, nie tracąc przy tym na jakości. Przykładem jest zaprojektowany przeze mnie wózek barmański. To obiekt przeznaczony do serwowania koktajli dla gości przy stolikach, zarówno wewnątrz lokalu, jak i na zewnątrz, np. na tarasie. Sprawdzi się na dużych imprezach, tych bardziej kameralnych, można też go zabrać na targi oraz konkursy barmańskie.

Od projektowanych produktów coraz częściej oczekuje się, aby były wielofunkcyjne, przeznaczone do użytkowania w różnych warunkach i łatwe do przetransportowania.

Najbardziej oczywistym przykładem, idealnym dla współczesnych nomadów, jest laptop, który możemy zabrać wszędzie. Pozwoli nam pracować w dowolnym zakątku świata. Używamy go w biurze, przy pracy stacjonarnej oraz pracując zdalnie w domu, pociągu czy nawet na leżaku na plaży.

Mobilny cocktail bar, proj. Paulina Haraś

Projektujesz takie obiekty jak stojaki na rowery, wielofunkcyjne meble z modułów czy wózki barmańskie. Usprawniasz tym samym naszą komunikację i mobilność. Co Twoim zdaniem jest ważne w takich przedmiotach?

Moim zdaniem ważna jest odpowiednia, dogłębna analiza funkcjonalna oraz badanie potrzeb naszej codzienności. Projekty, które wymieniasz, powstały w odpowiedzi na problemy, z którymi spotykamy się na co dzień. Zacznijmy od wózka barmańskiego. Przykładowo, goście siedzący przy stolikach nie mogą oglądać procesu tworzenia koktajli. Jest to atrakcja, w której uczestniczą jedynie goście siedzący przy barze. Celem mojego projektu było więc stworzenie wózka barmańskiego, który zapewnia funkcjonalność profesjonalnego stanowiska barmańskiego, ale jest mobilny, więc umożliwia uczestnictwo w procesie zarówno gościom przy barze, jak i przy stolikach.

Zaś od stojaka oczekuję tego, aby dzięki niemu rower nie zawadzał w komunikacji, nie blokował dostępu do szaf i nie przeszkadzał naszym współlokatorom.

Zaprojektowałam go w taki sposób, aby w przedpokoju zapanował ład. Celem tego projektu jest nie tylko lepsze zagospodarowanie przestrzeni, ale także zachęcanie ludzi, by nie rezygnowali z korzystania z rowerów ze względu na problemy związane z przechowywaniem.

Wielofunkcyjny mebel X-modu mobile, proj. Paulina Haraś
Stojak na rowery, proj. Paulina Haraś

Jakie masz plany na przyszłość? Jakie jest Twoje największe marzenie jako projektantki?

Chciałabym w znaczący sposób przyczynić się do poprawy jakości życia. Możliwość rozwiązywania problemów, nawet tych, które dotykają pojedynczych osób, to dla mnie największa satysfakcja w pracy projektantki. W przyszłości planuję podejmować różnorodne zagadnienia.

Szczególnie interesują mnie kwestie, które są niemal niezauważane, ponieważ często nie jesteśmy świadomi rzeczy i zjawisk, przez które żyje nam się gorzej.

Zatrzymanie się na nich, analizowanie i wdrażanie nawet niewielkich zmian może naprawdę bardzo poprawić nasze funkcjonowanie w codzienności.

Furniturki – organizer na zabawki, proj. Paulina Haraś

Portfolia można przesyłać jeszcze tylko do 31 października 2020 roku. Zgłosicie się wyłącznie za pomocą specjalnego formularza znajdującego się na stronie mazdadesign.pl.

Wszystkie szczegóły dotyczące zasad przyjmowania zgłoszeń oraz regulamin konkursu Mazda Design Experience 2020/21 znajdziecie na stronie www.mazdadesign.pl oraz na profilu Mazda Design na Facebooku. Powodzenia!

DESIGN