Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ważna nagroda dla Polki za projekt szkoły 2040 roku. Wygrała 15 tys. zł!

Najlepszym projektem piątej edycji Siemens Future Living Award została koncepcja szkoły przyszłości, która będzie zapewniała konieczny kontakt z drugim człowiekiem i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
.get_the_title().

Werner von Siemens od dzieciństwa przejawiał chęć ciągłego udoskonalania i napędzania rozwoju rzeczywistości. Jego pomysły były skierowane na przyszłość, dlatego jest uznawany nie tylko za wybitnego twórcę, ale również wizjonera. Po ponad 160 latach marka Siemens propaguje tę ideę, upatrując źródła innowacyjnych pomysłów w perspektywicznym myśleniu o technologii. Marka zawdzięcza swój sukces nieszablonowemu podejściu do projektów, dlatego szukając świeżego spojrzenia i nowych rozwiązań, firma zwraca się do kreatywnych wizjonerów przyszłości o zaprezentowanie swoich koncepcji w konkursie Siemens Future Living Award.

Piąta edycja konkursu odbyła się w myśl hasła „Człowiek i technologia 2040”. Uczestnicy mieli pokazać, jak będzie wyglądał nasz dzień ze 22 lata. Najlepsze odpowiedzi poznaliśmy podczas gali finałowej konkursu Siemens Future Living Award, która odbyła się w zeszły piątek w warszawskim kinie Iluzjon. Wcześniej jednak organizatorzy, z pomocą znanych prelegentów, pokazali nam, jak będzie wyglądała rzeczywistość w 2040 roku. W trakcie swojego wykładu dr Krystyna Łuczak-Surówka zabrała publiczność do nowego świata, roztaczając przed widzami wizję inteligentnej przyszłości. Zuzanna Skalska w przekorny sposób opowiedziała natomiast o domach wyposażonych w najnowsze technologie. Po niej wystąpiła dr Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, która mówiła o rozwoju sztucznej inteligencji, botach i robotach humanoidalnych z perspektywy badacza naukowego, filozofa i człowieka.

Krystyna Łuczak-Surówka na gali rozdania nagród w konkursie Siemens Future Living Award

Głównym punktem programu gali było oczywiście wręczenie nagród w konkursie Siemens Future Living Award. Jak przyznała dr Krystyna Łuczak-Surówka, wybór był niezwykle trudny, a jury dopiero po całodniowych obradach udało się wyłonić zwycięzców oraz zdecydować o przyznaniu 3 wyróżnień. Pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. złotych otrzymała Anna Jaroszewicz za projekt szkoły przyszłości – „Meet Me. Analog School”. Kopertę z nazwiskiem zwyciężczyni wniósł na scenę wyjątkowy gość, który przybył prosto z kosmosu, czyli łazik marsjański z Politechniki Łódzkiej.

Laureaci i wyróżnieni oraz Jury konkursu Siemens Future Living Award 2018
„Meet Me. Analog School” – zwycięska praca Anny Jaroszewicz

Drugie i trzecie miejsce w konkursie Siemens Future Living Award przypadły odpowiednio Miłoszowi Cichoniowi i trzyosobowemu zespołowi w składzie Maciej Głowacki, Olga Kozłowska i Ryszard Piskorski. Wśród wyróżnionych znaleźli się natomiast Aleksandra Laudańska, Agnieszka Mróz oraz Jakub Kojder z Kubą Gielatem. W tym roku organizator gali, marka Siemens przyznała także nagrodę specjalną – dla Agnieszki Laudańskiej za jej przedstawienie przyszłości w „Cześć. Jestem Majka”.

Po zakończeniu części oficjalnej prowadzący wydarzenie Maciej Dolega zaprosił zgromadzonych do korzystania z wielu atrakcji: nowej aplikacji VR-owej, dzięki której można było przenieść się do świata kuchni Siemens, do odwiedzenia kosmicznego namiotu sferycznego, a także do obejrzenia i przetestowania urządzeń z technologią Home Connect.

Siemens Home Connect

Home Connect to przyszłościowe rozwiązanie, które dzięki marce Siemens dostępne jest już dziś. Zaledwie kilka lat temu zdalne sterowanie urządzeniami w gospodarstwie domowym była zwyczajnie mrzonką. Teraz jest to możliwe. Technologia HC to nie tylko włączenie sprzętu za pomocą aplikacji mobilnej, to posiadanie kontroli nad AGD, możliwość skorzystania z pełnego pakietu obsługi serwisowej, diagnostyki i programowania urządzeń, to zyskanie dostępu do informacji o sprzęcie, to korzystanie z bazy przepisów, w której pojawiają się coraz to nowe receptury – to kompleksowe narzędzie, które umożliwia zarządzanie domem na odległość – opowiada Rafał Rudziński, członek zarządu firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Partnerami całego wydarzenia były czołowe polskie uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Białostocka, Politechnika Łódzka i Politechnika Wrocławska.

DESIGN