Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Spełnienie marzeń z dzieciństwa – przepiękny projekt modułowych domów na drzewie

Jeżeli w dzieciństwie marzył wam się domek na drzewie, to nowy projekt studia Shanil ma szansę was zachwycić. „Zaczarowane gniazda” to magiczne domki na drzewie w wersji dla dorosłych, czyli pełniące funkcję domów mieszkalnych.
.get_the_title().

Projekt zwyciężył w konkursie dla młodych architektów na modułowy domek na drzewie. Należało zaproponować powtarzalne obiekty o przejrzystej konstrukcji i z naturalnych materiałów. Zawieszenie ich ponad ziemią było pewnym wyzywaniem projektowym, ale o to właśnie chodziło. Lokalizacja domków dodaje koncepcji tajemniczego uroku. Wybrano sąsiedztwo wiejskiego zamku Mothe Chandeniers we francuskim Vibrac.

Wiejskie tereny i naznaczony duchem czasu zamek dodają tajemniczości całemu założeniu i tworzą wręcz baśniową scenerię.

Wizualizacje potęgują wrażenie baśniowości za sprawą osadzenia obiektów we mgle. Oglądając kompleks z oddali, można natomiast odnieść wrażenie, że piętrzące się ku górze bryły przypominają wyrastające zza drzew wieże średniowiecznych zamków. Może to właściwy kierunek dla interpretacji intencji projektantów, biorąc pod uwagę warowny gmach Mothe Chandeniers tuż nieopodal.

ŹRÓDŁO: STUDIO SHANIL
ŹRÓDŁO: STUDIO SHANIL

Dlaczego domki zawieszone w koronach drzew, gdzieś między niebem a ziemią, są tak pociągające? Być może to częściowo za sprawą dziecięcych marzeń o lataniu albo azylu od nudnych dorosłych. Studio Shanil serwuje nam wyobrażenie o prawdziwym przeniesieniu się do innego świata. Projekt wcale nie jest oczywisty, a poszczególne moduły składające się na jeden dom umieszczono na różnych wysokościach. Dzięki temu zabiegowi perspektywa z okienek każdego modułu różni się między sobą.

Bryły sprawiają przez to wrażenie bajkowego oplatania pnia drzewa i każda z nich leży pod innym kątem.

Co więcej, okna sięgają aż krawędzi podłogi, a to pozwala na oglądanie wszystkiego, co znajduje się na ziemi, jak na przykład wartki strumień w otoczeniu polnych kwiatów. Innym wartym dostrzeżenia zabiegiem architektonicznym jest hierarchizacja modułów. Dach jednej części stanowi taras dla kolejnej, co pozwala na bardzo funkcjonalne strefowanie i po prostu wygodne użytkowanie domu. Choć na lokalizację konkursu organizatorzy wybrali sielskie pola Francji, to projekt można osadzić w dowolnym kontekście. Możliwe, że też na tym polega tajemniczy urok domków na drzewie – mogą powstać gdziekolwiek, wysoko w koronach, niosąc po prostu radość z przebywania w nich.

ŹRÓDŁO: STUDIO SHANIL
ŹRÓDŁO: STUDIO SHANIL
ŹRÓDŁO: STUDIO SHANIL
ŹRÓDŁO: STUDIO SHANIL

Zdjęcie główne: Studio Shanil
Tekst: KN

DESIGN