Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Street art, jakiego nie znacie. Polska artystka ozdabia budynki na świecie lokalnymi koronkami

Artystka uliczna znana pod pseudonimem NeSpoon pokazuje, że street art może być subtelny i wytworny. Ma zmieniać, odczarowywać wizerunek szaroburych miast, a przy tym być estetyczny.
.get_the_title().

Prace NeSpoon doceniane są na całym świecie. Nic dziwnego, bo obok murali autorstwa NeSpoon trudno jest przejść obojętnie! Typowy dla twórczości artystki motyw koronek „pleciony” na murach w Hiszpanii, Francji czy Polsce to harmonia, symetria i drobiazgowa dekoracyjność, której czasem brak wielkomiejskiej architekturze.

Cité de la Dentelle et de la Mode, Calais, Francja/ behance.net/nespoon
Festival Popularte, l’Arte Fora di Cità, Korsyka/ behance.net/nespoon
Emergence Festival, Oliveri, Sycylia/ behance.net/nespoon

Najnowsze prace artystki to dwa festiwalowe murale na Korsyce oraz Sycylii, a także ściana Cité de la Dentelle et de la Mode – muzeum w Calais, mieszczącego się w przebudowanej XIX-wiecznej fabryce koronek.

Z pewnością jedną z najbardziej niezwykłych prac jest mural w niewielkim miasteczku Belorado w Hiszpanii.

Dzięki pomocy artystki miasto odnowiło przestrzeń, a przy okazji przypomniało o charakterystycznej dla prowincji Burgos tradycji grania w kręgle wyłącznie przez kobiety.

Plac w Belorado, Hiszpania/ behance.net/nespoon
Mural stworzony na otwarcie Urban Art Museum w Berlinie/ behance.net/nespoon
No Limit Festival, Borås, Szwecja/ behance.net/nespoon

Te ażurowe plecionki co jakiś czas wracają do łask w świecie mody i doceniamy je za delikatność i dziewczęcość. Na budynkach nabierają charakteru biżuterii miejskiej, która odmienia monotonną przestrzeń publiczną zalaną wielkoformatowymi reklamami.

Artystka tworzy w ramach festiwali sztuki ulicznej i na zlecenie na całym świecie, szukając lokalnych, charakterystycznych dla danego miejsca koronek.

Zagłębia się w archiwa, poszukując tradycyjnych, oryginalnych motywów, tym samym oddając hołd lokalnemu dziedzictwu kulturowemu. Nie przeczy jednak, że to, co jest duchem sztuki ulicznej, czyli pewna nutka adrenaliny wywołana tworzeniem nielegalnych prac, również ją pociąga i podczas zleceń szuka przestrzeni, by stworzyć coś nieoficjalnie.

Fame Festival, Grottaglie, Włochy/ behance.net/Nespoon
Bombarral, Portugalia/ behance.net/Nespoon
Warszawa/ behance.net/Nespoon

Ażurowe murale to nie jedyne prace NeSpoon, które znajdziemy w rozmaitych zakątkach świata. Trzeba mieć wprawne oko, by dostrzec poukrywane w plenerze elementy. Artystka działa na pograniczu street artu, ceramiki, rzeźby i malarstwa – z tego połączenia, oprócz niezwykłych murali, powstają również ceramiczne ozdoby powklejane w uszkodzone przestrzenie budynków z koronkowym motywem, który niejako jest uniwersalny dla wszystkich kultur. Nic dziwnego, że nazywa się je biżuterią miejską, gdyż wykonanie najmniejszych detali godne jest precyzji jubilera.

Gdzie znajdziemy prace artystki w Polsce? Między innymi w słynącym z koronek Koniakowie, na zabytkowym Domu Zgromadzenia Świętej Elżbiety w Gdańsku, a w Warszawie… Miejcie oczy dookoła głowy.

Warsaw by night.

Opublikowany przez NeSpoon Czwartek, 22 października 2020

Zdjęcie główne: behance.net/nespoon
Tekst: Patrycja Mrówka

DESIGN